Najlepsze życzenia

życzenia M.Turski

26 czerwca 94. urodziny obchodził Marian Turski - wybitny dziennikarz, historyk, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, były więzień KL Auschwitz i Przyjaciel naszego Domu.

Więcej

Argument-Biografia

Spotkanie on-line z Zofią Posmysz
Posmysz

4 czerwca 2020 r. odbyło się spotkanie on-line z Zofią Posmysz, zorganizowane przez MDSM i Fundację Konrada Adenauera w ramach projektu „Argument – Biografia. Wartości humanistyczne w świecie odczłowieczonym”.

Więcej

Wspominamy

– upamiętniamy

80. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz – 14 czerwca 1940 r.
K. Albin i J.Hronowski

Wśród Polaków przywiezionych do KL Auschwitz 80 lat temu było wiele osób, które są częścią historii MDSM w Oświęcimiu. Dziś chcemy wspominać Kazimierza Albina oraz Jerzego Hronowskiego. Budując pojednanie polsko-niemieckie, panowie Kazimierz i Jerzy zostawili niezatarty ślad w naszym Domu i wywarli wpływ na losy kolejnych pokoleń.

Więcej

#StolenMemory

Tadeusz Sieprawski
#StolenMemory

Nasza wielka przygoda z projektem #StolenMemory rozpoczęła się tak naprawdę w murach naszej szkoły, czyli PZ nr 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu. Wtedy to, na jednej z pierwszych wówczas lekcji historii, Pani Profesor Elżbieta Tymińska przekazała nam informację, że nasza klasa Ih została wytypowana do wzięcia udziału w uroczystości otwarcia wystawy #StolenMemory (Skradziona pamięć) w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Okna MDSM

Okno słowa - Anna Dymna
okna MDSM

Od prawie 35 lat drzwi naszego Domu zawsze były otwarte dla Przyjaciół. Dom ogniskował osoby, które łączyła wspólnota wyznawanych wartości i poczucie odpowiedzialności za otaczającą nas rzeczywistość i współczesny świat. Dziś, z powodu pandemii nie możemy Was zaprosić do MDSM, ale… w każdym domu oprócz drzwi ważną rolę odgrywają okna - oświetlają wnętrza, pozwalają na powiew świeżego powietrza i spojrzenie na zewnątrz.

Więcej

Youth. Europe. Music

Dziś przypada 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji w Oświęcimskim Centrum Kultury miał odbyć się niezwykły koncert 60-osobowej orkiestry smyczkowej, składającej się z młodych muzyków z Polski, Niemiec i Francji, w ramach projektu Youth. Europe. Music, którego współorganizatorem jest MDSM.

Więcej

Kazimierz Smoleń

Setna rocznica urodzin

Kazimierz Smoleń

W dniu 19 kwietnia 2020 upamiętnialiśmy setną rocznicę urodzin Kazimierza Smolenia, więźnia m.in. KL Auschwitz i KL Mauthausen, głównego twórcy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, wieloletniego sekretarza generalnego i wiceprezydenta Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Więcej

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji