Aktualności

Wizyta Martina Schulza

Martin Schulz in der IJBS

Za każdym razem z prawdziwą przyjemnością obserwuję, z jak wielkim zaangażowaniem i intensywnością prowadzona jest tu praca. Pragnę wyrazić moje podziękowania i ogromny podziw. Wasza praca należy do najważniejszych w Europie – napisał w Księdze Gości przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz, podsumowując wizytę w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Na gościu duże wrażenie zrobiła prezentowana obecnie wystawa „Alfabet Auschwitz” Pawła Warchoła, a portret Władysława Bartoszewskiego autorstwa oświęcimskiego artysty, przywołał wspomnienie jego dobrych relacji z profesorem.

Przewodniczący PE gościł w MDSM 8 maja br., towarzysząc uczestnikom projektu „Pociąg 1000”, organizowanego przez Fondation Auschwitz z Brukseli. Wcześniej na terenie Miejsca Pamięci Martin Schulz skierował do niemal 1000-osobowej grupy belgijskiej i niemieckiej młodzieży przesłanie, w którym podkreślił rolę młodego pokolenia w walce z antysemityzmem, rasizmem i ultranacjonalizmem.

Była to już druga wizyta Martina Schulza w Domu Spotkań. W roku 2013 przewodniczący PE spotkał się z byłym więźniem KL Auschwitz, Józefem Paczyńskim oraz pracownikami i wolontariuszami MDSM. Taka instytucja, jak ta tutaj, zalicza się być może do najważniejszych, które znajdują się w ogóle w Unii Europejskiej – napisał wówczas.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki