Aktualności

Jak pamiętać i jak mówić o II wojnie światowej

spotkanie z Zofią Posmysz

9 czerwca br. w sali Ratusza Miejskiego w Gliwicach odbyło się spotkanie z Zofią Posmysz, pisarką, byłą więźniarką obozu w Auschwitz i Ravensbrück pt. „Jak pamiętać i jak mówić o II wojnie światowej”. Organizatorami wydarzenia byli: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.

Okazją do niezwykłej rozmowy z Zofią Posmysz, moderowanej przez dyrektora MDSM Leszka Szustera, była 70. rocznica zakończenia II wojny światowej. W 2015 roku, 70 lat po zakończeniu wojny, wróciliśmy do tego trudnego okresu i rozdziału polsko-niemieckiej historii, zadając sobie pytanie, jak pamiętać i jak mówić o tych tragicznych wydarzeniach– informuje Mariusz Rotarski z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Nieprzemijającą potrzebę mówienia o tej tragedii podkreślali witając gości zarówno dyrektor DWPN – Rafał Bartek, jak i reprezentujący Fundację Konrada Adenauera Falk Altenberger. Prawda o wydarzeniach II wojny, w tym przede wszystkim prawda o Auschwitz, nie jest już oczywista, szczególnie dla młodego pokolenia. Słowo wstępne przed rozmową wygłosiła Olivia Schoeller-Nikel, dziennikarka i autorka, korespondentka Berliner Zeitung w latach 2003-2009, mówiąc nie tylko o niemieckiej perspektywie pamięci, ale także o swoich osobistych przemyśleniach związanych z lekturą opowiadania Zofii Posmysz „Chrystus oświęcimski”.

W rozmowie z Leszkiem Szusterem Zofia Posmysz odniosła się zarówno do osobistych wspomnień z okresu pobytu w Auschwitz, jak i do swojej twórczości literackiej. Przypomniała także niezwykłe losy opery Mieczysława Weinberga opartej na powieści „Pasażerka”, których kulminacją była premiera podczas festiwalu operowego w Bregencji w roku 2010, ponad 40 lat po powstaniu. Rozmowę zakończyła dyskusja z udziałem publiczności, a następnie Zofia Posmysz podpisywała egzemplarze opowiadania „Chrystus oświęcimski”, które otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania.

Tego wieczoru w gliwickim Ratuszu można było obejrzeć wystawę „Argument-biografia”, poświęconą życiu i twórczości Zofii Posmysz, przygotowaną przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Obecnie ekspozycja jest prezentowana w siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach.

Fot. DWPN

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki