Aktualności

„Dar Pamięci”

Alexander Van der Bellen uhonorowany przez Międzynarodowy Komitet Oświęcimski

Van der Bellen

30 stycznia Prezydent Austrii, Alexander Van der Bellen, gościł delegację Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży oraz austriackich Ocalałych z Holokaustu w wiedeńskim pałacu Hofburg.

Przy tej okazji, prezydent Van der Bellen został odznaczony przez Międzynarodowy Komitet Oświęcimski rzeźbą „Dar Pamięci” za zaangażowanie w szerzenie demokracji i poszanowanie praw człowieka.

Dziennikarz i były więzień KL-Auschwitz Marian Turski, określił w swojej przemowie Alexandra Van der Bellen jako „mentsch” (jidysz), kogoś kto rzeczywiście reprezentuje „wartości ludzkie”. Turski przywołał słowa Prezydenta „Auschwitz nie spadło z nieba” w kontekście sytuacji politycznej w Europie przed rokiem 1939. Alexander Van der Bellen jest „jednym z tych”, którzy wyrażają swój sprzeciw wobec wszelkich przejawów łamania praw człowieka, antysemityzmu i rasizmu.

Po ceremonii wręczenia statuetki, odbyło się spotkanie, podczas którego dyrektor Leszek Szuster miał możliwość rozmowy z Prezydentem na temat wieloletniej współpracy MDSM z Verein Gedenkdienst (wolontariusze z Austrii od wielu lat wspierają pracę edukacyjną MDSM) oraz Stowarzyszeniem Austriackich Romów. Przekazał również, wraz z Jérômem Déodat, opowiadanie „Chrystus Oświęcimski” autorstwa Zofii Posmysz z osobistą dedykacją dla Prezydenta Austrii.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji