Aktualności

Zmarł Tadeusz Smreczyński

19.04.1924 – 02.02.2018
Tadeusz Smreczyński

2 lutego br. w wieku 93 lat odszedł Tadeusz Smreczyński, były więzień KL Auschwitz i KL Mauthausen, lekarz, Przyjaciel Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

Tadeusz Smreczyński od lat był głęboko zaangażowany w pracę edukacyjną z młodzieżą i proces pojednania polsko-niemieckiego, za co został odznaczony Federalnym Krzyżem Zasługi na Wstędze.

Urodził się 19 kwietnia 1924 r. w Zatorze. We wrześniu 1940 r. został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, skąd udało mu się zbiec. Zaangażował się w akcję pomocy więźniom oraz w pomoc w przedostawaniu się na teren Generalnego Gubernatorstwa uciekinierom z Rzeszy. Został aresztowany w grudniu 1943 r. i osadzony w więzieniu w Mysłowicach, skąd 26 maja 1944 r. przywieziono go do KL Auschwitz. Został osadzony w obozie, gdzie otrzymał numer 188506. W lipcu1944 r. został przewieziony do KL Mauthausen.

Po wojnie ukończył studia medyczne i przez wiele lat pracował jako lekarz w Brzeszczach. Po przejściu na emeryturę mieszkał w Krakowie. Tadeusz Smreczyński współpracował z MDSM, brał udział w spotkaniach z młodzieżą polską i niemiecką.

Cześć Jego Pamięci!

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji