Kazimierz Albin

W nocy z 22 na 23 lipca zmarł Kazimierz Albin - więzień pierwszego transportu do KL Auschwitz, (numer 118), Przyjaciel Domu.
Urodził się w Krakowie w 1922 roku. Jego naukę w gimnazjum przerwał wybuch wojny. Na początku 1940 r. próbował dołączyć do armii polskiej formującej się we Francji, jednak został aresztowany na Słowacji. Był więziony w kilku więzieniach. Ostatecznie 14 czerwca 1940 r. został deportowany do Auschwitz wraz z pierwszym transportem 728 polskich więźniów politycznych. W obozie pracował w kuchni dla SS, skąd zbiegł w lutym 1943 r. wraz z grupą więźniów: Adamem Klusem, Tadeuszem Klusem, Romanem Lechnerem, Bronisławem Staszkiewiczem, Włodzimierzem Turczyniakiem i Franciszkiem Romanem. Ukrywał się we wsi Skawica k. Zawoi, następnie dotarł do Krakowa, gdzie został żołnierzem AK. Uczestniczył w akcjach dywersyjnych. W 1944 r. został awansowany na stopień podporucznika.
Po wojnie ukończył szkołę i zdał maturę, rozpoczął studia na wydziale lotniczym Politechniki Krakowskiej. Pracował w w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym w Bielsku-Białej, a później w Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego i Centrali Handlu Zagranicznego „Metaleksport”.
Za swoją działalność otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Kawalerski, Krzyż Oficerski i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Był współzałożycielem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem oraz członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
Cześć Jego Pamięci!