Aktualności

Pamięć o Auschwitz i Holokauście

Podsumowanie seminarium dla studentów z Rostoku i Krakowa

W drugiej części polsko - niemieckiego seminarium, przygotowanego przez MDSM we współpracy z Akademią Europejską w Waren/Niemcy, Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie i Uniwersytetem w Rostoku wzięło udział 20 studentów historii o specjalizacji nauczycielskiej i archiwistycznej.

Przed seminarium studenci opracowywali w grupach wybrane tematy: planowanie i przeprowadzenie Holokaustu w Europie, powojenne procesy przeciwko zbrodniarzom narodowosocjalistycznym, biografie sprawców i ofiar oraz współczesne ludobójstwa: zbrodnia w Srebrenicy na tle genezy i przebiegu wojny w byłej Jugosławii 1991-1995.

Obok wykładów studenci zwiedzili terenu byłych obozów Auschwitz I i Birkenau.

-Najcenniejszym doświadczeniem dla seminarzystów, co podkreślili, było spotkanie ze świadkiem historii, Arielem Yahalomi, który podzielił się ze nimi swoimi wspomnieniami i przeżyciami z pobytu w obozach pracy dla Żydów na terenie III Rzeszy, z getta w Zawierciu, skąd w sierpniu 1943 roku w ramach akcji wysiedleńczej wraz z rodzicami został deportowany do Birkenau oraz z obozów koncentracyjnych Fuenfteichen, Gross Rosen, Buchenwald, Nordhausen i Bergen-Belsen – podkreśla Elżbieta Pasternak, koordynująca program ze strony MDSM. - Studenci stawiając liczne pytania poszukiwali odpowiedzi nie tylko na nurtujące ich pytania historyczne i polityczne, dotyczące genezy i przebiegu Zagłady, ale także pytania natury moralnej, dotykające problemu sprawiedliwości, przebaczenia czy obecnych relacji polsko - niemiecko - izraelskich.

Seminarium zakończył wspólny wyjazd do Krakowa, zwiedzanie Starego Miasta i dzielnicy żydowskiej Kazimierz, przygotowane przez studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Kolejna edycja projektu odbędzie się w 2013 roku.

Projekt finansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Landeszentrale für Politische Bildung Mecklenburg-Vorpommern.

  • Agnieszka Weseli

    Ariel Yahalomi … Artur Dimant, syn Leona Dimanta i Sary z domu Federman, ur. w Zawierciu 26 października 1923 r. W latach 30-tych zamieszkał w Sosnowcu. W 1940 r. w jednym z pierwszych transportów został wywieziony do obozów pracy R.A.B. (Reichsautobahnlager). W 1942 roku wrócił do getta w Zawierciu, gdzie pracował aż do jego likwidacji w sierpniu 1943 roku. Pierwszym doświadczeniem z obozów koncentracyjnych był Auschwitz-Birkenau, a potem Fuenfteichen, Gross Rosen, Buchenwald i Nordhausen aż do wyzwolenia 15 kwietnia 1945 roku w Bergen-Belsen. Rodzice, Leon i Sara zginęli w Birkenau w 1943 roku. Latem 1945 roku udało mu się dostać do Belgii, gdzie był aktywny w ruchu młodzieży DROR. Współpracował z organizacją ruchu nielegalnej emigracji do Palestyny i z jedną z takich grup przybył do Haify w maju 1946 roku.

    Ariel Yahalomi nawiązał znów swój kontakt z Polską w 1983 roku, gdy zostało mu polecone organizowanie imprezy 40-lecia powstania w Gettcie Warszawskim z uczestnictwem delegacji z Izraela. Był też tym, który w 1988 roku organizował pierwszy Marsz Żywych i pierwsze grupy młodzieży szkolnej. Ariel jest do dziś aktywny w organizacjach żydowskich takich jak: Związek Żydów z Zagłębia, Związek byłych więźniów Bergen-Belsen i długie lata w Światowej Federacji Żydów Polskich w Izraelu.

    Źródło: Przeżyłem, Ariel Yahalomi, Będzin, 2006

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji