Seminarium

Kultury pamięci

Trzydziestu studentów z Polski, Białorusi i Niemiec zajmowałosię tą kwestią podczas seminarium Kultury pamięci o II wojnie światowej i Holokauście: Polska, Białoruś, Niemcy, które odbyło się w MDSM Oświęcim w dniach 10.-16.12.2017

Więcej

Hannah Kent

Hannah Kent

Romanowi Kentowi, Przyjacielowi Domu, składamy wyrazy współczucia z powodu śmierci żony Hannah Kent.

MKO; Roman i Hannah Kent, 2010

Światło w ciemności

Trójstronne warsztaty teatralne
Wolfsburg 2017

W dniach 5-11 listopada młodzież z Oświęcimia wzięła udział w drugiej części polsko-niemiecko-ukraińskich warsztatów teatru tańca „Światło w ciemności”.

Więcej

Poezja i wolność

Naród, który nie czyta poezji (…)
66. Salon Poezji

W niedzielę 3 grudnia MDSM zaprosił na 66. Krakowski Salon Poezji pt. „Naród, który nie czyta poezji, staje się łatwym łupem dla demagogów i tyranów”.

Więcej

H. Sławik i J. Antall

W hołdzie zapomnianym bohaterom
Henryk Sławik – József Antall senior
Henryk Sławik

1 grudnia 2017 r. w MDSM miało miejsce wydarzenie poświęcone dwóm niezwykłym, choć wciąż nie dość znanym bohaterom z czasów II wojny światowej: Polakowi i Węgrowi – Henrykowi Sławikowi oraz Józsefowi Antallowi seniorowi.

Wiecej

Seminarium

Z powrotem do przyszłości – kształtujemy wspólną pamięć
podsumowanie

W ten szary, zimny dzień wracamy myślami do słonecznego października, kiedy to studenci z Polski i Ukrainy wzięli udział w dwustronnym projekcie „Z powrotem do przyszłości – kształtujemy wspólną pamięć”, poświęconym zagadnieniu pamięci zbiorowej o tragicznych wydarzeniach z polsko-ukraińskiej przeszłości oraz jej wpływu na postrzeganie siebie nawzajem. Zależało nam na otwartej rozmowie o istniejących uprzedzeniach i funkcjonujących po obydwu stronach granicy narracjach o Zbrodni Wołyńskiej z 1943 roku. Co z tego wyszło? Czytajcie dalej.

Wiecej

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Rusza nabór wniosków do 19.edycji