archiwum

Oblicza sprawiedliwości

II Konferencja pt. Oblicza sprawiedliwości

Prawie 100 nauczycieli, przedstawicieli organizacji pozarządowych i naukowców wzięło udział w II Ogólnopolskiej Konferencji Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku.

Słowa w służbie nienawiści

IV Konferencja pt. Słowa w służbie nienawiści

Ponad 130 edukatorów, nauczycieli, dziennikarzy, przedstawicieli miejsc pamięci oraz organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka wzięło udział w czwartej edycji Ogólnopolskiej Konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku. Słowa w służbie nienawiści”. Odbyła się ona na początku czerwca w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży i Miejscu Pamięci Auschwitz.

- Co roku rozmawiamy na temat Holokaustu i II wojny światowej, ale nie tracimy z oczu tego, co dzieje się współcześnie w świecie. Dlatego też podczas i tej konferencji mówiliśmy nie tylko o mechanizmach propagandy i języku nienawiści w III Rzeszy oraz w czasach stalinowskich, ale i o tym, że te mechanizmy i ten język są stosowane również dzisiaj i prowadzą do kolejnych zbrodni, jak te w Rwandzie czy w krajach byłej Jugosławii – mówi dr Alicja Bartuś, wiceprzewodnicząca Zarządu Fundacji na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

- Zastanawialiśmy się, jak to się dzieje, że np. słowa o wolności, pokoju, sprawiedliwości mogą być przygotowaniem do ludobójstwa, a za słowem „porządek” może się kryć bezwzględna eksterminacja ludzi? – dodaje Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. - Trzeba też pamiętać, że mówienie tylko o słowach może ten temat zawęzić, bo słowa to również mimika czy sztuka.

Warto być przyzwoitym

III. Międzynarodowa konferencja O WOLNOŚCI I PRAWACH CZŁOWIEKA
plakat konferencji

10 grudnia przypada Światowy Dzień Praw Człowieka. W nawiązaniu do niego odbędzie się już po raz trzeci konferencja dla młodzieży, studentów i doktorantów pt. „O wolności i prawach człowieka”. W tym roku przyświeca jej myśl Władysława Bartoszewskiego: Warto być przyzwoitym.

Argument – biografia

Konferencja w MDSM
konferencja foto

Już od dawna przyjeżdżam do Oświęcimia nie jak do Auschwitz, lecz jak do swojego drugiego Domu, ponieważ wiem, że są tu ludzie, których kocham i którzy, mam nadzieję, mnie lubią. Auschwitz zabrał mi młodość i zmienił moje życie, jednak Oświęcim w ostatnich latach nadał temu życiu nowy sens, może ważniejszy niż to, co straciłam przez Auschwitz – powiedziała Zofia Posmysz na zakończenie konferencji podsumowującej projekt „Argument-biografia. Wartości humanistyczne w świecie odczłowieczonym”, która odbyła się 28 października 2015 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Organizatorami spotkania były Fundacja na Rzecz MDSM i Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.

Pamięć jako wyzwanie

Międzynarodowa konferencja: „Janusz Korczak w pamięci Polaków, Żydów, Niemców. Pamięć historyczna jako wyzwanie dla teraźniejszości i przyszłości.”

Kim jest dziecko? A może – czym? Wbrew pozorom, problem ten pozostaje nierozstrzygnięty, nawet w Europie, także w Polsce, choć oficjalnie mówi się tyle o podmiotowości dziecka oraz partnerstwie dorosłych i młodych ludzi.
- Działa u nas wiele szkół imienia Janusza Korczaka, ale żadna, dosłownie żadna placówka w Polsce nie wcieliła w pełni w życie wymyślonych i stosowanych przez niego zasad i idei – te gorzkie słowa Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania, padły podczas międzynarodowej konferencji: „Janusz Korczak w pamięci Polaków, Żydów, Niemców. Pamięć historyczna jako wyzwanie dla teraźniejszości i przyszłości.”

Walne zgromadzenie MKO

„Nie chciałbym aby nasza przeszłość stała się przyszłością naszych dzieci”
Walne zgromadzenie MKO

Te słowa skierował prezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego (MKO), Roman Kent (Nowy Jork) do uczestników Walnego Zgromadzenia MKO, które odbyło się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) w Oświęcimiu w dniach 29-30 sierpnia.

Jednostka wobec zbrodni

III Konferencja pt. Jednostka wobec zbrodni

Ponad 120 osób z całej Polski zgromadziła zorganizowana po raz trzeci Ogólnopolska Konferencja „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku. Jednostka wobec zbrodni.”

Przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych i liderzy organizacji pozarządowych szukali odpowiedzi na pytanie o motywy działań sprawców, ofiar i świadków zbrodni podczas wojen, konfliktów zbrojnych oraz w systemach totalitarnych.

Świadkowie:

Między ofiarą a sprawcą zbrodni
foto konferencji

Stałym punktem w polskiej debacie historycznej i edukacyjnej dotyczącej Holokaustu i innych zbrodni ludobójstwa stała się ogólnopolska konferencja pt. „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku”. Jej ósma edycja odbyła się na początku czerwca w Oświęcimiu i związana była z pytaniem o rolę świadków zbrodni: czy ich obojętność zrównać można z bezsilnością i rozgrzeszyć czy raczej wypadałoby ją uznać za przyzwolenie na zło i obarczyć odpowiedzialnością?

Dzieci wojny

konferencja Dzieci wojny

Los dzieci w czasie wojen i konfliktów zbrojnych był tematem VII Międzynarodowej konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku”, która odbyła się w pod koniec czerwca w Oświęcimiu.

Z Auschwitz ku przyszłości

Konferencja Granice wolności 7-8 maja 2015

Codziennie trzeba odpowiadać, również w Polsce, na pytanie o granice wolności, tolerancji, o prawa uchodźców, antysemityzm i wolność religijną. Musimy się również zmagać z mową nienawiści w życiu publicznym – napisała prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, do uczestników Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka w ramach którego odbyła się druga edycja międzynarodowej konferencji Europa wobec wyzwań XXI wieku, której tegorocznym hasłem była wolność. Udział w niej wzięli naukowcy, działacze społeczni, dyplomaci i dziennikarze.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji