„Razem zamiast osobno“

Seminarium skierowane jest w pierwszej kolejności do polskich i niemieckich multiplikatorów, którzy do tej pory nie przygotowywali podróży studyjnych do miejsc pamięci, a także do opiekunów grup, którzy już zebrali pierwsze doświadczenia w pracy z młodzieżą w miejscach pamięci, są zainteresowani wspólnymi polsko-niemieckimi programami i szukają partnerów do współpracy.

Opis projektu:

Celem czterodniowego seminarium dokształcającego jest z jednej strony dostarczenie doświadczonym multiplikatorom, zainteresowanym przeprowadzeniem podróży do miejsca pamięci, organizacyjnych jak i merytorycznych rad, pomocnych uwag i nowych impulsów, które pomogą im samodzielnie inicjować i przeprowadzać takie projekty. Ponadto celem szkolenia jest stworzenie możliwości nawiązania kontaktów między polskimi i niemieckimi uczestnikami, wzajemnego poznania się i wymiany pomysłów, a także aktywna pomoc przy rozpoczęciu planowania wspólnej polsko-niemieckiej podróży do byłych miejsc zagłady w Polsce oraz w Niemczech. Uczestniczki i uczestnicy seminarium będą mieć możliwość zaplanowania wspólnie z doświadczonymi ekspertami i pracownikami pedagogicznymi miejsc pamięci programu podróży studyjnej, a następnie przeprowadzenia takiego projektu.

Szkolenie będzie obejmowało także doradztwo w zakresie możliwości finansowania projektów przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM) oraz zasad składania wniosków. W programie seminarium znajdą się również wykłady na temat ” Kultury pamięci w Polsce i Niemczech” oraz „Wyzwań pedagogiki miejsc pamięci”, które zostaną wygłoszone przez zewnętrznych i wewnętrznych referentów. Poprzez pobyt w Berlinie i wspólne zwiedzanie miejsc pamięci „Dom Konferencji Wannsee” i „Topografia terroru” uczestnicy będą mogli zapoznać się z konkretnymi przykładami możliwości, jakie daje pedagogika miejsc pamięci.

Język seminarium: polski i niemiecki. Tłumaczenie zapewnione.

Opłata za uczestnictwo: 150,00 Euro dla niemieckich uczestników i 200,00 PLN dla polskich uczestników. Zwrot kosztów podróży dla polskich uczestników zgodnie z zasadami dofinansowania PNWM.

Zakwaterowanie w WannseeFORUM w pokojach dwu- i wieloosobowych. Pościel i ręczniki dostępne w pokojach.

Informacje i zgłoszenia do 25.09.2012 na adres: Aktion Sühnezeichen Friedensdienste/Akcja Znaku Pokuty, Służby dla Pokoju, Anne Wanitschek, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., fax: +49 30 283-95-135.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji