ZACHOWAĆ PAMIĘĆ

PRAWA CZŁOWIEKA WCZORAJ – PRAWA CZŁOWIEKA DZISIAJ.
POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY
Terminy:
1. część: 11.04.-15. 04. 2018, MDSM Oświęcim
2. część: 21.10.-28.10.2018, Bad Liebenzell/Niemcy
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Internationales Forum Burg Liebenzell/Niemcy
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży „Prawa człowieka wczoraj – prawa człowieka dziś: pracować fair”
11.04-15.04.2018 r. MDSM, Oświęcim

logotypy 1

Od 11 do 15 kwietnia młodzież szkolna z Polski i Niemiec wzięła udział w pierwszej części projektu wymiany młodzieży pt. „Prawa człowieka wczoraj – prawa człowieka dziś”. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest „pracować fair”, czyli zagadnienie istoty i genezy prawa pracy. Spotkanie w Oświęcimiu było poświęcone kwestii pracy przymusowej w Trzeciej Rzeszy ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pracy więźniów w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Praca w projekcie zaczęła się od zapoznania się uczestników. Podczas gier integracyjnych młodzi Polacy i Niemcy nie tylko świetnie się bawili, ale mogli również nawiązać kontakt, dowiedzieć się trochę o życiu i zainteresowaniach innych uczestników oraz nauczyć się podstawowych określeń w dwóch językach – polskim i niemieckim. Następnie omówione zostały oczekiwania wobec projektu, wśród których wymieniono nawiązanie nowych kontaktów, zgłębienie wiedzy na temat praw człowieka w ujęciu historycznym i współczesnym oraz wspólne spędzanie czasu wolnego.

Centralną osią tej części projektu była praca z tematem pracy przymusowej w okresie Trzeciej Rzeszy. Najpierw młodzież w ramach warsztatów tematycznych zapoznała się z różnymi formami pracy przymusowej oraz przyjrzała się pracy więźniarskiej w Auschwitz. Praca z tekstami i dokumentami została uzupełniona poszukiwaniem śladów w terenie – w miejscach byłych podobozów KL Auschwitz w Bobrku, Budach, Monowicach i Brzeszczach. Następnie uczestniczki i uczestnicy zwiedzili Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau, by dowiedzieć się więcej o systemie i funkcjonowaniu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Kolejnym punktem programu w ramach tego modułu było zwiedzanie terenu byłego getta w Krakowie oraz obozu pracy przymusowej w Płaszowie.

Ważnym elementem pracy w podobnych projektach jest przyswojenie przez uczestników nabytej wiedzy i pobudzenie do refleksji nad znaczeniem tych tematów w ich życiu codziennym. Dlatego zachęciliśmy młodzież do stworzenia digitalnych map myśli, przedstawiających tematykę spotkania. W efekcie powstały 4 mapy myśli, poświęcone różnym formom pracy przymusowej, które zostały zaprezentowane w ostatnim dniu spotkania. Oprócz prezentacji odbyło się krótkie podsumowanie pierwszej części projektu i określenie oczekiwań wobec drugiej części wymiany w Bad Liebenzell (Niemcy) w październiku br.

Projekt jest realizowany we współpracy z Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell (Niemcy). Wsparcie finansowe projektu zostało udzielone przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży oraz Fundację Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau.

N. Tkachenko, edukatorka MDSM i koordynatorka projektu.

logotypy 2

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży „Prawa człowieka wczoraj – prawa człowieka dziś: pracować fair”

logotypy 1

Od 21 do 28 października w Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell odbyła się druga część polsko-niemieckiej wymiany młodzieży „Prawa człowieka wczoraj i dziś: pracować fair”. Tematem tego spotkania była praca w dzisiejszym świecie: co to jest godna praca i w jaki sposób możemy realizować swoje prawo do godnej pracy.

Seminarium zaczęło się od rozmów o wymarzonym zajęciu w życiu. Uczestniczki i uczestnicy najpierw zastanawiali się, jakie zajęcie sprawia im najwięcej frajdy oraz czym chcieliby zajmować się na dłuższą metę. W kolejnych etapach ćwiczenia młodzież próbowała skonfrontować swój wybór z rzeczywistością: czy jest możliwość tym zajęciem zarobić sobie na godne życie? Czy ten zawód ma jakieś ukryte minusy? Podczas kolejnych zajęć ważnym zagadnieniem była kwestia godnej pracy. Młodzież z Polski i Niemiec miała możliwość zastanowienia się nad pojęciem pracy oraz pozytywnymi i negatywnymi zjawiskami, które się z nią wiążą. Tutaj dało się zauważyć, że w postrzeganiu młodzieży najważniejszymi aspektami jest możliwość rozwoju, godne zarobki oraz odpowiednie warunki, zapewniające bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Dyskusje teoretyczne staraliśmy się połączyć z pracą „w terenie”, na przykład, z wizytą u burmistrza Bad Liebenzell. Podczas tego spotkania uczestniczki i uczestnicy dowiedzieli się o charakterystycznych cechach pracy w sektorze publicznym, o wadach i zaletach takiego zatrudnienia. Wbrew pozorom, istnieje dużo podobieństw zatrudnienia w sektorze publicznym w Polsce i Niemczech. Natomiast, o sektorze prywatnym młodzi Polacy i Niemcy mogli usłyszeć podczas wizyty w lokalnej cukierni, gdzie właścicielka przybliżyła nie tylko specyfikę funkcjonowania małego biznesu na poziomie lokalnym, lecz również warunki pracy swoich podległych.

Ważnym elementem rozmów o godnej pracy było zgłębienie zagadnienia ochrony swoich praw w relacji pracownik-pracodawca. Dlatego odwiedziliśmy Niemieckie Zrzeszenie Związków Zawodowych DGB, gdzie w trakcie warsztatów pochyliliśmy się nad losem pracownika w Niemczech i jego możliwościach wpływu na swoją sytuację w miejscu pracy. Znaczącą rolę w tym odgrywają właśnie związki zawodowe, które w Niemczech zrzeszają pracowników poszczególnych branż i prowadzą działalność doradczą lub przejmują negocjacje z pracodawcą w sprawie warunków pracy. W trakcie tych warsztatów uczestniczki i uczestnicy mogli spojrzeć na warunki pracy oczami pracodawcy i pracownika oraz dowiedzieć się więcej o zatrudnieniu osób młodych.

Po zebraniu tak licznych i różnorodnych impulsów młodzież opracowała swoje refleksje w ramach warsztatów teatralnych i medialnych. Zwieńczeniem tych pierwszych był spektakl o różnych problemach, które mogą spotkać osobę w pracy. W wyniku tych drugich powstał cykl filmików o zagadnieniach, związanych z pracą, wykonanych metodą Simpleshow.

Projekt jest wspierany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

N. Tkachenko, edukatorka MDSM i koordynatorka projektu.

logotypy 2

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji