Argument - biografia

Wartości humanistyczne w świecie odczłowieczonym.

Rozpoznawanie wartości oraz stworzenie młodym ludziom warunków do kształtowania siebie jako osoby to fundament wychowania dzieci i młodzieży. Przyjęty system wartości wypełnia osobowość, nadaje kształt indywidualnej tożsamości i życiu człowieka, sens jego egzystencji. To właśnie na realizacji wartości opiera się każde życie ludzkie - bycie człowiekiem to kierowanie się wartościami. Dzieła literackie mogą stanowić instrument zaszczepienia świata wartości, szczególnie kiedy prezentują hierarchie wartości realizowanych w sytuacjach trudnych np. w obliczu wydarzeń II wojny światowej. Punktem wyjścia warsztatów jest opowiadanie Zofii Posmysz „Chrystus Oświęcimski” - historia autentyczna, budząca głęboką refleksję egzystencjalną, w odniesieniu do której młodzież:

  • zostaje wprowadzona w teorię wartości,
  • poszukuje wartości (wiara, nadzieja, miłość oraz wolność – to te, na które szczególnie chcieliśmy zwrócić uwagę),
  • pochyla się nad pytaniem, co dzieje się z wartościami, gdy realizujący je człowiek znajdzie się w sytuacji ekstremalnej.

Siłę oddziaływania warsztatów dodatkowo wzmacnia doświadczenie kontaktu z osobowym wzorcem realizującym dane wartości oraz potwierdzenie realizmu kierowania się określonymi wartościami poprzez ukazanie przykładów sytuacji i decyzji podejmowanych w trudnych okolicznościach.

Wiek uczestników:
od 16 lat
Czas trwania:
3 godz.
Prowadzenie:
Jérôme Déodat, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

*Warsztaty dostępne w języku polskim, angielskim i niemieckim. Polecane po wizycie w Miejscu Pamięci.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki