Wolontariat w MDSM

Od początku istnienia MDSM pracę edukacyjną naszego Domu wspierają wolontariuszki i wolontariusze – młodzi Niemcy z Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju (Aktion Sühnezeichen Friedensdienste), a od 1998 roku również młodzi Austriacy ze Służby Pamięci (Gedenkdienst). 0d 2005 roku MDSM uczestniczy jako organizacja goszcząca i koordynująca w programie Wolontariatu Europejskiego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, goszcząc m.in. wolontariuszy z Francji, Danii i Ukrainy. W 2006 roku do współpracy zaprosiliśmy także wolontariuszki i wolontariuszy z niemieckiej organizacji Internationaler Bund (IB). Wszyscy mieszkają i pracują w Oświęcimiu przez 12 miesięcy. Do ich głównych zadań należą:

  • pomoc organizacyjna i pedagogiczna w sprawowaniu opieki nad grupami studyjnymi, które przebywają w MDSM od 4 do 7 dni w ramach przygotowanego we współpracy z liderami grup programu;
  • wspieranie procesu nauki, opartego na konfrontacji z autentycznym miejscem historycznym KL Auschwitz;
  • pomoc w przygotowaniu i współprowadzenie projektów edukacyjnych dla młodzieży z Oświęcimia i okolic oraz międzynarodowych seminariów dla młodzieży, studentów i osób dorosłych, realizowanych przez MDSM

wolontariusze

Wolontariuszki i wolontariusze oprowadzają także grupy studyjne i seminaryjne po mieście Oświęcim, pomagają przy organizacji przedsięwzięć kulturalnych w MDSM – koncertów, wystaw i odczytów, które skierowane są przede wszystkim do mieszkańców miasta. Poza tym pomagają w pracach translatorskich i redakcyjnych w trakcie przygotowywania publikacji MDSM.

Celem projektu, z perspektywy wolontariuszy, jest ich rozwój osobisty i zawodowy oraz nabycie nowych kompetencji i umiejętności, przydatnych w ich późniejszym życiu i pracy.

młodzież w działaniu
Misja Wolontariatu Europejskiego
Współpraca organizacji i wolontariuszy z różnych krajów, aby uczyć się od siebie nawzajem poprzez wymianę doświadczeń i razem zrobić coś pożytecznego na rzecz społeczności lokalnej

Wolontariat Europejski (European Voluntary Service – EVS) to akcja umożliwiająca wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich Krajach Programu i Sąsiedzkich Krajach Partnerskich. EVS powstał w celu umożliwienia wolontariuszom zdobywania kompetencji i umiejętności poprzez zbieranie doświadczeń związanych z edukacją nieformalną, mając na uwadze stymulowanie ich rozwoju osobistego i zawodowego. W Wolontariacie Europejskim może uczestniczyć każdy młody człowiek w wieku od 18. do 30. roku życia. W szczególnych sytuacjach możliwy jest udział młodzieży w wieku 16 - 17 lat. Pobyt w zagranicznej organizacji trwa od 2 do 12 miesięcy.

Wolontariat Europejski to szansa dla organizacji i instytucji, które chcą gościć i wysyłać wolontariuszy. Organizacją wysyłającą, goszczącą lub/i koordynującą, może zostać każda organizacja, której działalność nie jest nastawiona na zysk. Organizacja taka musi uzyskać status akredytowanej organizacji EVS.

Info: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji