Europejskie Rozmowy

„Europejskie Rozmowy w MDSM” to prowadzony od kilku lat cykl spotkań, do udziału w których MDSM zaprasza osobistości i autorytety ze świata kultury, polityki i życia społecznego. W trakcie dyskusji poruszane są najistotniejsze kwestie współczesności z jej problemami i zagrożeniami, a jednocześnie także szansami i nadziejami.

Uczestnikami „Europejskich Rozmów” byli dotychczas politycy: premier Tadeusz Mazowiecki, Hans Koschnick, pisarz brytyjski pochodzenia japońskiego Kazuo Ishiguro, prof. dr h.c. Reinhold Würth, znawca sztuki i filantrop, prof. Józef Szajna – więzień obozów koncentracyjnych Auschwitz, Buchenwald, artysta malarz, scenograf, reżyser, twórca teatru autorskiego, Zofia Posmysz – więźniarka obozów Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe, dziennikarka, pisarka (m.in. „Pasażerka” czy „Wakacje nad Adriatykiem”), autorka słuchowisk i reportaży radiowych oraz niemiecki opozycjonista, Wolfgang Templin.

Martin Pollack

 
wieczór autorski Martina Pollacka

W sobotę, 5 listopada, w MDSM odbył się wieczór autorski z Martinem Pollackiem, autorem książki pt. „Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji”. Austriacki pisarz i dziennikarz podczas swojego pobytu w Polsce, poza Oświęcimiem odwiedził jeszcze 7 miast – Ostrów Wielkopolski, Katowice, Gorlice, Przemyśl, Kraków, Gdynię i Warszawę.

1989

Upadek żelaznej kurtyny. Berlin bez muru. Europa bez murów?

4 grudnia 2009 r. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce oraz Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprosił na spotkanie z niemieckim opozycjonistą, Wolfgangiem Templinem. Spotkanie, zatytułowane „1989. Upadek żelaznej kurtyny. Berlin bez muru. Europa bez murów?” odbyło się w ramach cyklu „Europejskie Rozmowy w MDSM”.

Zofia Posmysz

Literatura i Pamięć

Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprosiła na kolejne spotkanie z cyklu "Europejskie Rozmowy w MDSM" pt: Zofia Posmysz: Literatura i Pamięć.

Józef Szajna

W dniu 23.01.2005 w niedzielę, o godz. 18.00 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Europejskie Rozmowy W MDSM". W ramach tego projektu MDSM zaprasza osobistości i autorytety ze świata kultury, polityki i życia społecznego. W trakcie dyskusji omówione są najistotniejsze kwestie współczesności z jej problemami i zagrożeniami, a jednocześnie także szansami i nadziejami.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji