Inna strona świata

Twarzą w twarz – Spotkania

Wystawa z okazji jubileuszu 20-lecia powstania i działalności MDSM

Tytuł wystawy nawiązuje do wypowiedzi barona Maurice’a Goldsteina, który tymi słowami określił Dom podczas uroczystości otwarcia w grudniu 1986 r. W jego opinii, jak i w opinii wielu innych byłych więźniów KL Auschwitz zaangażowanych w proces polsko-niemieckiego pojednania oraz w dialog chrześcijańsko-żydowski, powstanie MDSM w Oświęcimiu było ukoronowaniem wieloletnich starań i zabiegów o to, by w tym tak bardzo naznaczonym przez historię miejscu powstał obiekt, w którym młodzi ludzie z całego świata w oparciu o historię KL Auschwitz mogli dyskutować na tematy ważne dla nich, jak i dla współczesnego świata.

Zamysłem organizatorów było, aby w specyficznej, wystawienniczej formie odzwierciedlić kwintesencję wieloletniej działalności MDSM, jaką są spotkania pokoleń, podczas których świadkowie historii - byli więźniowie obozów koncentracyjnych Auchwitz-Birkenau przekazują prawdę historyczną młodemu pokoleniu.

Spotkanie jest naczelną kategorią realizowanej w MDSM koncepcji pedagogicznej - „Oświęcim jako miejsce nauki”. Osobisty kontakt młodzieży przybywającej do Oświęcimia i MDSM w ramach podróży studyjnych z ostatnimi świadkami historii, stwarza młodym ludziom niepowtarzalną szansę poznania historii Auschwitz poprzez pryzmat indywidualnych doświadczeń ich bezpośrednich uczestników. Pozwala także znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania egzystencjalne, które implikuje pojęcie „Auschwitz”. Towarzyszące tym spotkaniom emocje skłaniają do refleksji, która jest stale obecna we wszelkich działaniach edukacyjnych prowadzonych w MDSM.

Założeniem wystawy jest przedstawienie wrażeń, refleksji i przemyśleń, jakie rodzą się po obu stronach uczestniczących w spotkaniu, zarówno po stronie młodych ludzi, jak i byłych więźniów. Organizatorzy postawili sobie za zadanie uchwycenie wyjątkowości przekazu prawdy o Auschwitz, który jest efektem tych szczególnych relacji i bardzo osobistych więzi, jakie rodzą się w trakcie spotkań.

Głównymi bohaterami wystawy są byli więźniowie obozów koncentracyjnych. „Partnerują” im młodzi ludzie z kraju i zagranicy, wywodzący się z grupy osób blisko współpracujących z MDSM; wolontariusze, uczestnicy seminariów realizowanych w i przez MDSM, młodzież oświęcimska współpracująca z Domem przy organizacji przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych - przedstawiciele różnych kultur, pochodzenia i poglądów.

Wystawie towarzyszy publikacja jubileuszowa pod tym samym tytułem. Jest to wydawnictwo albumowe z fotografiami i wspomnieniami byłych więźniów KL Auschwitz i młodych wolontariuszy opisującymi swoje wrażenia z pobytu w MDSM w Oświęcimiu i spotkań z młodzieżą z różnych stron świata.

Pierwszą edycję wystawy wsparli:

 • Fundacja Ericha Brosta przy Fundacji im. Friedricha Eberta
 • Fundacja Heinricha Bolla
 • Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
 • Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
 • Firmy: BP Polska, WÜRTH Polska.

Rozbudowa wystawy i katalogu oraz realizacja berlińsko-brukselskiego przedsięwzięcia możliwa była dzięki wsparciu udzielonemu przez:

 • Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/Instytut Adama Mickiewicza
 • Ambasadę RP w Królestwie Belgii
 • Ambasadę Niemiec w Królestwie Belgii
 • Przedstawicielstwo Niemiec przy Unii Europejskiej w Brukseli
 • Przedstawicielstwo Landu Badenii-Württembergii w Brukseli
 • Międzynarodowy Komitet Oświęcimski
 • Lagergemeinschaft Auschwitz Wetteraukreis
 • Fondation Auschwitz w Brukseli
 • Firmy: LURGI SA/Kraków, KOMAG/Gliwice

Prezentacje 2007

Uroczyste otwarcie i pierwsza prezentacja wystawy miały miejsce w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu w grudniu 2006 podczas uroczystości jubileuszu 20-lecia powstania i działalności MDSM.

W marcu 2007 pokazana została w Pałacu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W otwarciu udział wzięli m. in.: Konsul Generalny Republiki Generalnej Niemiec w Krakowie dr Thomas Gläser, byli więźniowie Tadeusz Sobolewicz, Józef Paczyński, Stanisław Gładyszek, August Kowalczyk, młodzież, w tym również bohaterowie wystawy Ewelina Miłoń, Paweł Sawicki, Agata Urbańska. Obecni byli również przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz prasa. Prezentacja wystawy w Pałacu Sztuki była możliwa dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego Niemiec Krakowie w ramach niemieckiej prezydencji w EU.

Prezentacje 2009

12 lutego wystawa „Inna strona świata” została uroczyście otwarta w Hirschwirtscheuer Museum für die Künstlerfamilie Sommer w Künzelsau. Prezentacja była ukoronowaniem wieloletniej współpracy MDSM z firmą WÜRTH i stała się kolejną okazją do przedstawienia działalności Domu. W wernisażu udział wzięli m.in. członkowie Rady Fundacji na Rzecz MDSM: Victoria Doris Graenert, Christian Buchholz, oraz członkowie Stowarzyszenia Wspierającego. Otwarcia dokonali: Dyrekcja WÜRTH Muzeum, Leszek Szuster oraz Victoria Doris Graenert, która w zastępstwie Helmuta Morloka przedstawiła związki MDSM z Badenią-Wirtembergią i firmą WÜRTH. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem, na prośbę organizatorów termin prezentacji ekspozycji wydłużono o 2 miesiące, do 1 czerwca 2009 r.

Prezentacje 2012

W styczniu wystawa została zaprezentowana w siedzibie Landtagu Sachsem-Anhalt. W Sali Plenarnej Landtagu 86-letni Buddy Elias, ostatni żyjący krewny Anny Frank, odczytał listy opisujące tragiczny los jego żydowskiej rodziny. Obecni byli posłowie wszystkich frakcji politycznych, przedstawiciele kościołów, stowarzyszeń, jak i uczniowie. Przewodniczący Landtagu Detlef Gürth powiedział również: Nie jesteśmy odpowiedzialni za zbrodnie nazistowskie, 1933 do 1945, ale jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby to się nigdy nie powtórzyło.

Jubileuszowa wystawa

Inna Strona Świata w Dachau
wystawa w Dachau

W dniach 23-25 listopada w Dachau odbyły się I Polsko-Niemieckie Dni Kultury. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Ziemi Oświęcimskiej na czele ze starostą Zbigniewem Starcem. W delegacji znaleźli się również m.in. Andrzej Kacorzyk – wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, Darek Maciborek, dyrektor artystyczny Life Festival Oświęcim, Artur Szyndler z Centrum Żydowskiego oraz Leszek Szuster, dyrektor MDSM.

Prezentacje 2008

W styczniu 2008 wystawa kontynuowała swoją europejską podróż. Tym razem pokazana została w Akademii Fundacji Konrada Adenauera w Berlinie, towarzysząc przedsięwzięciom przygotowanym przez Akademię w związku z obchodami Dnia Pamięci o Wyzwoleniu KL Auschwitz. W ramach obchodów odbyły się warsztaty szkolenia politycznego dla młodzieży Schülerpolitiktag: „hinsehen, einmischen, mitgestalten”, podczas których dyrektor Leszek Szuster zaprezentował wprowadzenie do wystawy.

Prezentacje 2011

W miesiącu styczniu wystawa „Inna strona świata. Twarzą w twarz – Spotkania” została otwarta w Landtagu w Turyngii. Wystawię otwierały pani premier Christiane Lieberknecht wraz z panią prezydent Landtagu Brigite Diezel. W uroczystym wernisażu brał również udział Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

Prezentacje 2012

Inna strona świata w Landtagu Bawarii

15 listopada 2012 r. w Monachium w dawnym pałacu królów Bawarii - Maximilianeum, obecnie siedzibie Landtagu, otwarta została wystawa Inna strona świata. Twarzą w twarz. Spotkania. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele bawarskich instytucji i placówek edukacyjnych, byli więźniowie obozów zagłady, młodzież oraz wielu mieszkańców Monachium. Wystawę otworzyła prezydent Landtagu, Barbara Stamm.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji