Niepowtarzalność i przypadek

Zaproszenie na wystawę
Zaproszenie na wystawę

Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Zakład Malarstwa Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie serdecznie zapraszają na wystawę „Niepowtarzalność i przypadek” w MDSM, 32-600 Oświęcim, ul. Legionów 11.

„Niepowtarzalność i przypadek” to wystawa prac w technice emalii na blasze stalowej, dzieł malarzy - pedagogów oraz doktorantów cieszyńskiego Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, którzy w 2014 roku uczestniczyli we wspólnym czesko-polskim projekcie: „Umění ohně” w Pracowni Emalii Artystycznej we Frydlancie n/ Ostrawicą w Czechach.

Udział w warsztatach stał się dla młodych artystów wydarzeniem szczególnie inspirującym i motywującym do zgłębiania wiedzy technologicznej i tajemnic warsztatu klasycznej sztuki emalii – informuje Elżbieta Kuraj, kurator wystawy. Otwarcie „Umění ohně” w Galerii 36,6 odbyło się w czasie uroczystości inauguracyjnych Roku Akademickiego 2014/2015 na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, następnie wystawa była prezentowana w CINiBA w Katowicach i w Galerii AVION w czeskim Cieszynie.

Współczesny smalt to kompozycje wykonywane przeważnie na podłożu z blachy stalowej, szkliwionej i wypalanej w specjalnych piecach w temperaturze powyżej ośmiuset stopni. Warsztat emalierski pozwala na uzyskanie oryginalnego, artystycznego efektu, niepowtarzalnego jako doświadczenie twórcze, zdeterminowanego technologią, którą można określić jako „sztukę ognia”. Wykorzystanie przypadku wpisanego w technikę „ognia” zachęca wprost do improwizacji, ale wymaga jednocześnie ręki mistrza. Korygowany przez artystę przypadek, włączony celowo w proces twórczy, pełni istotną ożywczą rolę w uzyskiwaniu właściwego efektu. Umożliwia odkrywanie nowych, niebędących w scenopisie, wartości i doświadczeń, zmieniających bieg wydarzeń i trop poszukiwań. Dramaturgia tematu rozgrywa się na styku tego, co realne, dotykalne i tego, co tajemnicze, spontaniczne, nieprzewidywalne, co odsłania malarski gest. Efekt plastyczny „szkliwionych obrazów” sięga do szesnastowiecznych technologii artystyczno - rzemieślniczych, ale stawia również na proces adaptacji do kryteriów współczesności – informuje E. Kuraj.

Spotkanie unikatowych technik tradycyjnych z najnowszymi technologiami artystycznymi stanowi imperatyw do nowatorskich rozwiązań i realizacji artystycznych uwzględniających współczesne pojmowanie roli sztuki i znaczenia funkcji estetycznych i praktycznych otoczenia - dodaje. Współcześnie emalia, poza jubilerstwem, ma zastosowanie w przemyśle, rozwija się w architekturze i wzornictwie. Wystawa będzie prezentowana w MDSM do 7 grudnia 2015 r.

Serdecznie zapraszamy!

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji