Wystawa

Bóg ma jedno oblicze
wystawa Béli Faragó

15 maja 2016 roku o godzinie 18:30 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się otwarcie wystawy Béli Faragó pt. ”Bóg ma jedno oblicze/ Gott hat ein Gesicht”. Dyrektor MDSM Leszek Szuter powitał gości i poprosił artystę o wprowadzenie do wystawy. Klamrą spinającą całe wydarzenie był występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. K. Szymanowskiego w Oświęcimiu.

Filip Starzyński (akordeon) oraz Eryk Żużałek (gitara) wykonali kilka utworów otwierających i zamykających część oficjalną wernisażu. Na zakończenie artysta wyraził gotowość do wyjaśnienia symboliki i przesłania swoich prac podczas indywidualnego zwiedzaniu wystawy.

Pochodzący z Węgier artysta Béla Faragó przeprowadził się w roku 1980 do Niemiec, gdzie w 1981 roku zdał egzaminy jednocześnie na trzy akademie sztuk pięknych i został przyjęty jako jeden z siedmiu spośród 800 kandydatów. Przy Baselitz studiował do roku 1983, potem kontynuował swoje studia w Norymberdze, gdzie mieszka od 1987 roku. Od wielu lat pracuje jako restaurator i rysownik. W 2003 roku otrzymał nagrodę miasta Schwabach i „Nürnberger Nachrichten” oraz w 2005 nagrodę specjalną wydawcy dziennika „Nürnberger Nachrichten”.

Praca artystyczna rysownika Béla Faragó zakorzeniona jest głęboko w tradycji i kulturze „starej Europy”, u której podstaw bez wątpienia leży chrześcijańsko-żydowska tradycja. Ryba może być archetypicznym i psychologicznym symbolem dla ukrytej (pod wodą) prawdy, którą należy złapać, czyli wyprowadzić na światło dzienne. Początkowo mieni się ona w ukryciu, wymyka się rybakowi, ale daje nadzieję na posiłek. W przypowieści o cudownym połowie ryb przez Piotra Jezus jawi się jako drogowskaz do prawdy. Ryba jest zatem już od czasów pierwszych chrześcijan symbol em lub znakiem chrześcijańskiej wiary. Béla Faragó dotyka wystawą tematu poszukiwania wiary. Człowiek pragnie wiary, a zarazem zagorzale niszczy wszystko w co wierzy.

Zdjęcia: Krzysztof Janik

Organizatorami wystawy są Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Fundacją Judaica- Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz Galerią Destillarta w Buchschwabach.

Wystawa prezentowana będzie do 30 czerwca 2016. Od 24 października do 10 grudnia 2016 wystawę będzie można zobaczyć w Centrum Kultury Żydowskiej Judaica w Krakowie.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji