Piąta pora roku

Wystawa Ewy Preisner
Ewa Preisner i Maria Kudełka

Zanurzona w zieleni. Wyrysowana płomieniami zachodzącego słońca. Rozmyta w strugach burzowego deszczu. Nieoczywista gęstwiną kresek, nieokreślona jak plama wody na papierze. Piąta pora roku Ewy Preisner. Zjawisko, które do ósmego czerwca można oglądać w Domu Spotkań.

Podczas wernisażu Ewa Preisner mówiła o swoich inspiracjach słowami własnymi, ale także cytatami, które są dla niej ważne. Dla widzów wystawy pozostawiła także ów „przewodnik” w postaci fragmentów tekstów wplecionych w ekspozycję.

Narracji autorskiej towarzyszyła muzyczna opowieść w wykonaniu Marii Kudełki, która specjalnie na ten wieczór przygotowała wykonanie standardu George’a Gershwina „The Man I Love” – jednego z ulubionych utworów artystki.

  • Ewa Preisner

    Ewa Preisner jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Z. Grzybowskiego. Dyplom uzyskała w roku 1980. Zajmuje się malarstwem olejnym, akrylowym, akwarelowym i pastelowym oraz dekoracją wnętrz. - Ostatnimi miesiącami głównie własnych, gdyż porzuciłam miejskie życie i wybrałam wolność w małym domu pod lasem, który domaga się troski i opieki. Dziki ogród także woła o serdeczną uwagę. Piękna to praca, bo każdy najmniejszy gest natychmiast nagradzany jest kwitnącym efektem – mówi o sobie.

    Wystawa malarstwa artystki – urodzonej w Oświęcimiu, związanej z Krakowem a obecnie szczęśliwej mieszkanki Ponidzia, otwarta została w MDSM 27 kwietnia.

    - Ponidzie, zniewalające niewyszukaną urodą, ziołami, sosnowymi lasami i niezliczoną ilością dróg i dróżek do wędrowania stało się moim miejscem na Ziemi. W Bogucicach z radością odkryłam, że gromadzą się tu ludzie z pasją i energią i tak wiele można zrobić na niwie społecznej – deklaruje Ewa Preisner.

    Ponidzie odbija się także w obrazach, które oglądać można w Domu Spotkań. Krajobrazy widziane w szerokiej i bliskiej perspektywie, zaklęte w ulotne plamy akwareli lub precyzyjnie „wyrysowane” olejem na płótnie, to główni bohaterowie twórczości Ewy Preisner. Poprzez stylizację, brzozy, wierzby, jeziora, zyskują nowy walor – nie tracąc swojej tożsamości, stają się jednocześnie wewnętrznym pejzażem – opowieścią o samej artystce.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji