2500 Światów

Wystawa 2500 Światów

27 października 2014 r. w Domu Ciszy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu została otwarta wystawa Krystyny Spisak-Madejczyk „2500 Światów”, poświęcona Irenie Sendlerowej.

Irena Sendlerowa uratowała 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta podczas II wojny światowej. Współpracowała z polskim podziemiem w okupowanej Warszawie, a jako pracownica opieki społecznej miała dostęp do getta, skąd przemycała żydowskie dzieci, ratując je od śmierci. Tworzyła spis ich prawdziwych tożsamości, które przechowywała w słoikach zakopanych w ogrodzie, z nadzieją, że kiedyś połączy dzieci z ich rodzinami. W czasie okupacji została aresztowana, była torturowana i skazana na śmierć, ale nigdy nie wydała ani dzieci, ani współpracowników. Kiedyś powiedziała: „Każde uratowane przeze mnie dziecko jest uzasadnieniem mojej egzystencji na tej Ziemi, a nie tytułem do chwały.” W 1965 roku została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a w 2003 roku Orderem Orła Białego przez Prezydenta Polski. Zmarła w wieku 98 lat.

Instalacja Krystyny Spisak-Madejczyk, utrzymana w kolorystyce czarno-białej, robi wielkie wrażenie. Składa się z 2,5 tysiąca zdjęć, co symbolizować ma 2,5 tysiąca dzieci uratowanych przez Irenę Sendler. Zwielokrotniona twarz małego dziecka (każde ze zdjęć wykonane i numerowane jest oddzielnie) tworzy niezwykle sugestywny collage. Zamysłem autorki było unaocznienie osobom zwiedzającym wystawę faktycznej liczby ocalonych istnień oraz oddanie hołdu Irenie Sendlerowej – bo, jak mówi motto wystawy zaczerpnięte z Talmudu „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Inspiracją do stworzenia wystawy było zainteresowanie autorki historią, tematyką Holokaustu oraz osobą Ireny Sendlerowej. Instalacja wcześniej prezentowana była w Stanach Zjednoczonych, w galeriach w Nowym Jorku i na Florydzie, gdzie spotkała się z wielkim zainteresowaniem publiczności oraz pozytywnymi reakcjami mediów. Wydaje się, że wystawa przywołująca pamięć o Irenie Sendlerowej nabiera szczególnej wagi w dobie kiedy, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, pojęcie „polskie obozy koncentracyjne” pojawia się nader często.

Wernisaż w MDSM otworzył koncert Weroniki Lisowskiej, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej w Oświęcimiu, która na skrzypcach zagrała Mazurka Adama Wrońskiego. Po powitaniu i przedstawieniu dorobku artystki, Leszek Szuster - dyrektor MDSM, zaprosił gości do Domu Ciszy, gdzie Krystyna-Spisak Madejczy krótko wprowadziła do wystawy. Następnie goście wrócili do Sali Forum, aby zwiedzić wystawę towarzyszącą - „Fragmenty”, na której zaprezentowane zostały zdjęcia rzeźb tworzonych przez Krystynę Spisak-Madejczyk, w większości z brązu, stali i tworzyw sztucznych. Obie wystawy czynne są w MDSM do 16 października br.

Krystyna Spisak-Madejczyk urodziła się w Krakowie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1981 r. mieszka i pracuje w USA. Artystka tworzy m.in. rzeźby, fotografie, instalacje. Jest laureatką wielu nagród, swoje prace prezentowała m.in. w Polsce, Meksyku, Kanadzie, Francji, Włoszech, Niemczech, Słowenii, Szwecji, Danii oraz USA.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji