CITIES OF PEACE®

Wystawa Cieties of Peace

25 stycznia 2015 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu została otwarta wystawa cyklu obrazów „Miasta Pokoju”, projektu zorganizowanego przez MDSM we współpracy z Fundacją Judaica Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz Fundacją Sztuki Ellen Frank w Nowym Jorku z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.

Wystawę otworzył Leszek Szuster - dyrektor MDSM, Joachim Russek - dyrektor Fundacji Judaica oraz Gary Paul i Ellen Frank z Illumination Arts Foundation. Dr Frank wprowadziła gości wernisażu do wystawy i idei projektu podczas krótkiej prezentacji multimedialnej.

Na ekspozycji w Domu Ciszy znalazło się 9 obrazów ręcznie iluminowanych złotem i innymi metalami szlachetnymi, będących kompletem wysokiej jakości reprodukcji. Oryginalne dzieła, wykonane identyczną techniką z użyciem tych samych metali, stanowią kolekcję monumentalną. Cykl „Miasta Pokoju” stworzony został przez pochodzących z ponad 20 krajów studentów i stypendystów. Młodzi ludzie pracowali pod przewodnictwem mentora - dr Ellen Frank, założycielki i dyrektorki artystycznej Ellen Frank Illumination Arts Foundation w Nowym Jorku, specjalizującej się w sztuce iluminacji – obecnie trochę zapomnianej technice artystycznej. Wszystkie obrazy poświęcone są historii, mieszkańcom i kulturze tych miejsc, które doświadczyły okropności i tragedii wojny. Od 2004 roku projekt uhonorował 9 miast: Bagdad, Pekin, Hiroszimę, Jerozolimę, Kabul, Lhasę, Monrowię, Nowy Jork i Sarajewo. Dzieła „Miasta Pokoju” podkreślają wartość porozumienia, jako warunku wstępnego dla zapewnienia pokoju. Obrazy czerpią z różnorodnych artystycznych tradycji, niepowtarzalnych dla każdego odznaczonego miasta, jak rękopisy, ikony, gobeliny, hafty, architektoniczne mozaiki, drzeworyty i wyroby metalowe. Purpurowe złoto, koloru krwi, jest ukryte w każdym obrazie dla upamiętnienia zmarłych. Miasta Pokoju stanowią pomnik poszczególnych miejsc i epok, oddają hołd artystycznym, historycznym i literackim tradycjom, łącząc sztukę oraz sprawiedliwość społeczną i tym samym dążą do wspierania światowego pokoju i zrozumienia.

Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem gości, artystów oraz polskich i zagranicznych mediów. Ekspozycję zwiedził także gość honorowy Miast Pokoju - Zofia Posmysz, pisarka, była więźniarka KL Auschwitz.

Po wernisażu odbyło się spotkanie Dr Ellen Frank z piętnastoma artystami związanymi z Oświęcimiem. Wspólna dyskusja przy Okrągłym Stole miała na celu uszczegółowienie idei projektu oraz zebranie grupy artystów zainteresowanych współpracą przy tworzeniu kolejnego obrazu inicjującego nową serię dzieł z cyklu „Miasta Pokoju”. Kolejne obrazy, dedykowane będą wyzwoleniu, jako wydarzeniu szczególnemu. Nowa seria miałaby rozpocząć się od Oświęcimia, by uczcić wyzwolenie obozu Auschwitz. Artyści wymienili poglądy i dyskutowali pomysły dotyczące możliwości przedstawienia miasta na obrazie z zastosowaniem odpowiedniej techniki i symboliki. W kolejnych miesiącach zapadnie decyzja o kontynuacji przedsięwzięcia.

26 stycznia, w kontekście projektu „Miasta Pokoju”, Dr Ellen Frank wzięła udział w spotkaniu z Januszem Chwierutem, prezydentem Oświęcimia. 27 stycznia przedstawiciele Illumination Art Foundation uczestniczyli w uroczystościach 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz oraz spotkali się z Romanem Kentem, byłym więźniem KL Auschwitz, przewodniczącym Amerykańskiego Stowarzyszenia Żydów Ocalonych z Holokaustu.

Wystawa „Miasta Pokoju” czynna będzie w MDSM do końca lutego 2015r.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji