Przybyliśmy z Polski…

wystawa: Przybyliśmy z Polski...

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na wystawę „Przybyliśmy z Polski... Wkład polskich Żydów w budowę państwa Izrael”.

Jaką rolę odegrało miasto Katowice w rozwoju ruchu syjonistycznego, dążącego do powstania państwa Izrael? Co powinna była umieć osoba, która chciała wyemigrować do Palestyny? Kiedy otworzono pierwszy Polski Konsulat w Jerozolimie? Ilu członków pierwszego parlamentu Izraela byli Żydami polskimi?

Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie na 26 planszach wystawy, która w sposób szczegółowy przedstawia rozwój Syjonizmu na ziemiach polskich oraz przebieg kolejnych fal żydowskiej emigracji z Polski do Ziemi Świętej (tzw. aliji) począwszy od okresu zaborów przez dwudziestolecie międzywojenne po czasy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Uzupełnieniem szeroko zarysowanego tła historycznego są panele przedstawiające indywidualne losy polskich Żydów, którzy wnieśli szczególny wkład w budowę państwa Izrael.

Szczególnie polecamy wystawę „Przybyliśmy z Polski…” jako materiał uzupełniający do lekcji historii w szkołach ponadgimnazjalnych.

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie grupy w recepcji MDSM.
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. 33 843 21 07.
Wystawa czynna będzie w Domu Ciszy MDSM do 12 kwietnia 2015 roku.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji