Jak rodzi się zło?

"Jak rodzi się zło. Sprawcy, wykonawcy, pomocnicy"

Badacze próbują w niej odpowiedzieć na pytania związane pozornie tylko z przeszłością, w tym na fundamentalne: o przyczyny zła.

Pomiędzy prawdą a pojednaniem

Nowa publikacja MDSM i PMA-B

SKRWAWIONE DUSZE. Prawda. Sprawiedliwość. Przebaczenie. Pojednanie to najnowsza publikacja Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Książka zawiera 22 teksty pod naukową redakcją dr Alicji Bartuś, dotyczące tematu Auschwitz i ludobójstwa w kontekście podstawowych pojęć etycznych.

Nie dam Auschwitz zawładnąć moim życiem

„Nie dam Auschwitz zawładnąć moim życiem” - życie i twórczość architekta Alfreda Przybylskiego (1919-1994)

Obszerna, blisko 300 stronicowa publikacja jest owocem prawie 3-letniej pracy nad książką Helmuta Morloka – architekta, twórcy architektonicznej koncepcji Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, Honorowego Przewodniczącego Rady Fundacji na rzecz MDSM.

Café Auschwitz

Historia opisana w powieści rozpoczyna się w kawiarni Corso na Placu Zbawiciela w Warszawie. Alex, młody Niemiec, nauczyciel historii, poznaje w niej starszego mężczyznę Janusza, który okazuje się byłym więźniem KL Auschwitz. Alex coraz bardziej zaprzyjaźnia się z Januszem, staje się powiernikiem jego obozowych wspomnień i wykonawcą jego ostatniej woli. Autor, bez śladów „kiczu pojednania”, dzięki swej szczerości, autoironii, odpiera pokusę stawiania jednoznacznych ocen i wniosków. Jak ocenia Zofia Posmysz, pisarka, była więźniarka KL Auschwitz, jest to historia przedstawiona bez upiększeń, w poetyce wręcz reportażowej, poruszająca autentyzmem.

Jakże mam śpiewać

10 lat Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

Wszystkie zamieszczone w książce teksty ukazują dziesięcioletnią pracę MDSM w Oświęcimiu. Są relacjami z miejsca, które zwraca uwagę każdego człowieka na jedno z najtragiczniejszych załamań w historii ludzkiej cywilizacji.

Dzieci wojny

Książka „Dzieci wojny” to efekt VII Ogólnopolskiej konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku. Dzieci wojny” zorganizowanej przez Fundację MDSM, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Fundację Pamięci Ofiar Auschwitz, Muzeum Stutthof w Sztutowie we współpracy z Fundacją im. Róży Luksemburg, Instytutem Historii i Archiwistyki UP im. KEN w Krakowie, Centrum Badań Holokaustu UJ.

Wydawcami książki są: PMA-B i Fundacja MDSM
Recenzenci: prof. dr hab. Jacek Leociak, dr hab. prof. UW Monika Płatek
Redakcja naukowa: Alicja Bartuś

Kobiety wojny

Między zbrodnią a krzykiem o godność

„Kobiety wojny” to nowa publikacja Fundacji MDSM w Oświęcimiu i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na książkę składa się 18 tekstów polskich naukowców, którzy przybliżają rolę kobiet w ustrojach totalitarnych, bądź pod panowaniem totalitarnym oraz w realiach „masowej przemocy”.

Prawa człowieka

zaczynają się od praw dzieci i młodzieży

Niniejsza publikacja jest dokumentacją trzech edycji projektu edukacyjnego dla młodzieży, który został zrealizowany w latach 2010-2012, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Projekt stanowił próbę połączenia nauczania o prawach człowieka z edukacją o narodowym socjalizmie i Holokauście.

Człowiek wobec totalitaryzmu

Inspiracją do powstania książki była III Ogólnopolska Konferencja pt. „Jednostka wobec zbrodni. Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku” zorganizowana przez Fundację MDSM, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Fundację Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau we współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Centrum Badań Holokaustu UJ.

Obrazy w głowie

Oświęcim/Auschwitz. Ujęcia pewnego miejsca

Kto przyjeżdża do Auschwitz, znajduje tu pełne sprzeczności, wręcz absurdalne współczesne miejsce, które wywołuje bezradność. W Auschwitz przeszłość przenika teraźniejszość. „Obrazy w głowie” stawiają pytania, proponują odpowiedzi i poddają pod dyskusję konkretne obrazy. Co mogą dziś zobaczyć odwiedzający w Muzeum, a co w mieście Oświęcim?

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji