Zaproszenie na spektakl

Album Karla Höckera

Album Karla Höckera

Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Teatr Trans-Atlantyk serdecznie zapraszają na spektakl „Album Karla Höckera” 26 marca 2017 r. o godz. 19.30 w MDSM, ul. Legionów 11, 32-600 Oświęcim.

W 2006 roku Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie otrzymało album zawierający 116 zdjęć. Był to osobisty album oficera SS Karla Höckera, adiutanta Richarda Baera, jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Fotografie przedstawiają wyższych oficerów SS z obozu oraz ich asystentki podczas wypoczynku w ośrodku zwanym Solahuette (Międzybrodzie Bialskie), położonym około 20 km od Auschwitz oraz w czasie oficjalnych spotkań w obozie. Na zdjęciach pojawia się wiele ważnych postaci: dr Josef Mengele, Rudolf Hoess, Rochard Baer i Josef Kramer. Nie ma na nich natomiast więźniów ani żadnych obrazów z obozu śmierci.

- Album Höckera przynosi unikalne spojrzenie na historię Holocaustu i jego sprawców. Zamiast nieludzkich potworów, pokazuje ludzi zrelaksowanych, śpiewających, bawiących się z psami, flirtujących, śmiejących się, a nawet dekorujących świąteczną choinkę – mówi o spektaklu reżyser, Paul Bargetto. - Wierzymy, że aktor jest dokumentalistą o unikalnych umiejętnościach, potrafiącym czytać obraz fotograficzne i przekładać je na żyjące i mówiące postaci. Naszym celem jest pokazanie sprawców Holocaustu poprzez szkło powiększające ich własnego widzenia samych siebie.

Paul Bargetto z zespołem Teatru Trans-Atlantyk we współpracy z Heleną Chorzelską i Krzysztofem Polkowskim oraz dramatopisarką Małgorzatą Sikorską-Miszczuk zrealizowali spektakl oparty na analizie zdjęć i aktorskich improwizacjach z użyciem metod teatru dokumentalnego. Końcowy rezultat to połączenie teatru i multimediów, kreatywnej interpretacji materiałów źródłowych i dokumentalnych badań.

Teatr Trans-Atlantyk to międzynarodowa grupa teatralna powstała w Warszawie w 2014 z inicjatywy Paula Bargetto – amerykańskiego reżysera i dyrektora festiwalu teatralnego undergroundzero w Nowym Jorku. Paul Bargetto od lat interesuje się polską dramaturgią i inscenizuje polskie sztuki teatralne w Ameryce. Teatr Trans – Atlantyk to jego lokalna, warszawska inicjatywa twórcza, którą założył wraz z aktorami: Martą Król, Grzegorzem Sierzputowskim i Tomaszem Sobczakiem.


Album Karla Höckera

Reżyseria: Paul Bargetto

Dramaturg: Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Kostiumy: Agnieszka Kaczyńska

Występują: Helena Chorzelska/Julia Trembecka, Marta Król, Krzysztof Polkowski, Grzegorz Sierzputowski, Tomasz Sobczak;

Produkcja: Agata Balcerzak

Użyte w spektaklu zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Uroczyste wręczenie stypendiów odbędzie się w Bibliotece w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, w dn. 14.09.2016 o godz. 13.30.

Wyniki