Odnaleźć obrazy

Zaproszenie na film
Odnaleźć obrazy

19 listopada 2017 r. o godz. 19.00 zapraszamy na pokaz filmu Benjamina Geisslera pt. BILDER FINDEN – ODNALEŹĆ OBRAZY z 2002 r., ukazującego niezwykłą historię fresków autorstwa Bruno Schulza, jednego z najwybitniejszych polskich/żydowskich twórców XX w.

Unikalny charakter tego wieczoru to nie tylko wyjątkowy obraz filmowy, opowiadający pasjonującą historię odnalezienia fresków i ich wywiezienia do Jerozolimy, ale także kontekst: w dniu 75. rocznicy zastrzelenia artysty przez SS, dokument ten zostanie pokazany w 100 kinach na całym świecie (Austria, Brazylia, Czechy, Ekwador, Holandia, Hiszpania, Izrael, Macedonia, Meksyk, Niemcy , Polska, Rosja, Szwajcaria, Ukraina, USA, Włochy).

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!!!

Bruno Schulz, znany w całym świecie pisarz i malarz, polski Żyd, przeżył koszmar niemieckiej okupacji w galicyjskim miasteczku Drohobycz w latach 1941-1942. Na początku okupacji przetrwał dzięki malowaniu fresków dla dzieci oficera SS Feliksa Landaua na ścianach pokoju dziecięcego w zajętej przez niego willi. Bruno Schulz został zastrzelony przez SS 19 listopada 1942 r.

Mimo aktywnych poszukiwań po drugiej wojnie światowej, jego freski nie zostały odnalezione aż do 9 lutego 2001 r., kiedy odkrył je reżyser-dokumentalista Benjamin Geissler. W maju 2001 r. przedstawiciele Muzeum Pamięci Ofiar Holocaustu Yad Vashem z Jerozolimy wywieźli fragmenty fresków z Ukrainy, co wywołało międzynarodowe spory.

Film “Odnaleźć obrazy” dokumentuje poszukiwania, odkrycie i nagłe zniknięcie fresków Brunona Schulza, łącząc w całość elementy historii najbardziej kontrowersyjnego nabytku muzealnego w ostatnich latach.

Obraz daje możliwość widzom, by towarzyszyć reżyserowi w jego próbach przedarcia się przez zawikłane meandry zarówno opublikowanych, jak i wciąż jeszcze nieznanych świadectw o Brunonie Schulzu i ostatnich dniach jego życia.
Więcej: www.benjamingeissler.de

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki