A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

XX Alternatywna Scena MDSM

7 października 2022r.  zapraszamy na Alternatywną Scenę MDSM.

 

18.00 Niszowe Studio Dźwięku

Madame JeanPierre

19.15 Salon Antypoezji

Bartosz Sadulski

20.30 Przystanek Teatr

„Fantom”  spektakl muzyczny zespołu MUNDINOVA

 

Wstęp wolny!

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Miasta Oświęcim, Powiatu Oświęcimskiego, Firmy Inżynierskiej EnCo, Fabryki Maszyn i Urządzeń OMAG Sp. z o. o. , Austrotherm Sp. z o. o., RE-Bau Sp. z o. o., Gebrüder Weiss Sp. z o.o. oraz ZUK Spółka z o. o. w Oświęcimiu.

 

 

 

Madame JeanPierre

Grupa muzyczna założona przez wokalistkę Joannę Markowską i gitarzystę Macieja Muszyńskiego. Oprócz tej dwójki zespół tworzą wirtuoz basu akustycznego Jędrzej Łaciak oraz perkusista Bartek Staromiejski.

Ich muzyka opiera się na emocjonalnych kompozycjach, oscylujących wokół nowoczesnego jazzu, które wchodzą w reakcje z liryką. W 2016 roku wydali debiutancki album pt. „Lete”, a w 2017 singiel pt. „My Self Love”. „Warm jazz” to nazwa, którą stworzyli na potrzeby opisania swojej muzyki, pełnej ciepła i szanującej improwizatorskie założenia jazzu. W kwietniu 2022 roku wydali album „TULI”.

Utwory zawarte na albumie TULI są wypadkową doświadczeń, jakie zbierali przez ostatnie kilka lat. Refleksyjne teksty autorstwa wokalistki Joanny Markowskiej zatopione są w emocjonalnych kompozycjach gitarzysty Macieja Muszyńskiego. Album wyraźniekrystalizuje założenia muzyczne stylistyki warm jazz, jakie przyjęli twórcy. Oprócz autorskich tekstów znajduje się tu również interpretacja wiersza ukraińskiej poetki Liny Kostenko pt. „Wings”, ponadto zespół proponuje swoje spojrzenie na kultowy już utwór Krzysztofa Komedy pt. „Nim wstanie dzień” z tekstem Agnieszki Osieckiej. Oprócz sekcji rytmicznej w osobach Jędrzeja Łaciaka (bas akustyczny) oraz perkusisty Bartka Staromiejskiego, na płycie gościnnie pojawia się znakomity pianista Mateusz Pałka.

 

 

Bartosz Sadulski

Autor powieści „Rzeszot”, za którą otrzymał Nagrodę im. Kościelskich i był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”, oraz trzech tomów wierszy. Sekretarz redakcji kwartalnika „Herito”. Stale współpracuje z portalem „Dwutygodnik”. Stypendysta programu „Młoda Polska” w kategorii literatura w roku 2019. Mieszka w Nowej Hucie.

 

 

„FANTOM” - spektakl muzyczny z wizualizacjami w wykonaniu zespołu Mundinova

„Fantom” to muzyczna, brzmieniowa, słowna opowieść o emocjonalności, sensualności, ulotności. Składają się na nią utkane w dźwięki migawki wspomnień, impresji, tęsknot, doświadczeń.  „Fantom” wyraża troskę o kondycję świata w wymiarze mikro i makro, zachęca do refleksji nad wolnością w życiu i w sztuce, zadaje pytania o iluzje i wyobrażenia, jakimi karmimy się w otaczającej nas rzeczywistości. Pyta też nieśmiało o istotę ludzkiej bytności we wszechświecie.

Na spektakl muzyczny „Fantom” składają się autorskie kompozycje zespołu Mundinova oraz specjalnie zaaranżowane, znane szerszej publiczności tematy muzyczne, wzbogacone o multimedialne obrazy oraz fragmenty teledysków, stworzone dla Mundinova przez Artystów sztuk wizualnych: Dominikę Rutę, Mirę Żelechower-Aleksiun, Barbarę Naporę, Ewę Kutylak, Iwonę Bandzarewicz.

 

Wystąpią:

Dorota Kołodziej- głos

Marzena Cybulka- gitara basowa, kontrabas

Michał Wilczyński- gitary

oraz gościnnie:

Piotr Zarecki- perkusja

Karol Gola- saksofony, flet, klarnet

 

Trzon zespołu MUNDINOVA stanowią Dorota Kołodziej (głos), Marzena Cybulka (gitara basowa, kontrabas) oraz Michał Wilczyński (gitary). Artyści spotkali się w 2017 roku z zamysłem, by tworzyć autorską muzykę, w której warstwa liryczna jest traktowana na równi ze współbrzmieniem. Zestawienie charyzmatycznej barwy głosu wokalistki z około- jazzowymi harmoniami, przeplatanymi z inspiracjami world, doprowadziło do powstania silnej eksplozji ładunku muzycznego, które objąć może tylko szeroko rozumiane słowo: alternatywa. W lipcu 2020 roku zespół zadebiutował albumem „W drodze”, nakładem wydawnictwa Mundi Art, z gościnnym udziałem Dariusza Kaliszuka (perkusja, instrumenty perkusyjne) oraz Mateusza Szemraja (oud, rubab, baglama). Jesienią 2022 roku ukaże się drugi album Mundinova pt. "Fantom" z gościnnym udziałem Szymona Miśniaka, Michała Żaka (Lautari, Prusinowski Trio) oraz Marcina Raka (EABS, Błoto).

Powrót