A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

30 maja zapraszamy na 25. Alternatywną Scenę MDSM. 

 

Program:

18.00 Salon Wolnej Sztuki

„DUALITY” - otwarcie wystawy fotografii Marzeny Kolarz i Erica Mayena Jr.

 

19.00 Niszowe Studio Dźwięku

Toń&Weedcraft – koncert plenerowy


Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Miasta Oświęcim, Powiatu Oświęcimskiego, Firmy Inżynierskiej EnCo, Fabryki Maszyn i Urządzeń OMAG Sp. z o. o. , RE-Bau Sp. z o. o., Gebrüder Weiss Sp. z o.o.

 

Duality

Wystawa fotografii

Marzena Kolarz i Eric Stribog Prince Mayen 

 

Duality to spotkanie dwóch osobowości, dwóch sposobów patrzenia, dwóch ścieżek twórczych.

Marzena Kolarz jest twórczynią – lubi budować obrazy od podstaw, konstruować rzeczywistość, nadawać jej nowe znaczenia. Eric S. P. Mayen  jest uważnym obserwatorem – jego fotografia to zapis relacji i rytmów miejskiego życia i krajobrazu, rejestracja świata poddana intelektualnej analizie. 

Ona – nauczycielka z pasji i powołania, dla której fotografia jest także przestrzenią dzielenia się, rozmowy, nauczania. On – młody artysta, który nadal formuje swój język wizualny.

Wystawa Duality nie jest tylko prezentacją prac – to przede wszystkim dialog mistrza i ucznia. Rozmowa dwóch różnych temperamentów, oparta na szacunku, otwartości i gotowości do słuchania. W tej różnorodności tkwi siła – to napięcie pomiędzy rozbudowaną kreacją a analizą zastanej rzeczywistości, konstruowaniem a wydobywaniem sensów, doświadczeniem a początkiem drogi.

To zaproszenie do wejścia w przestrzeń spotkania i dialogu.

 

Marzena Kolarz

Doktorka sztuki, tytuł uzyskała w 2020 roku na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (obecnie UKEN). Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), gdzie ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w zakresie fotografii, realizując dyplom w dwóch pracowniach – Fotografii Reklamowej oraz Fotografii Intermedialnej.

Od ponad dwóch dekad związana z edukacją artystyczną, obecnie adiunktka w Instytucie Sztuki i Designu UKEN w Krakowie oraz kierowniczka Katedry Sztuki Mediów. Autorka blisko 30 wystaw indywidualnych, uczestniczka licznych wystaw zbiorowych, festiwali i konferencji. Wielokrotnie nagradzana na konkursach krajowych i międzynarodowych.

W swojej twórczości porusza się pomiędzy technikami cyfrowymi i analogowymi, chętnie sięga po historyczne procesy fotograficzne, jak mokry kolodion. Zainteresowana eksperymentem, autobiografią i możliwościami medium, traktuje fotografię jako narzędzie osobistej narracji i poszukiwań.

 


Eric Stribog Prince Mayen

Urodzony w 2007 roku w Kolonii, młody fotograf związany z Oświęcimiem i Kolonią. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu. Wychowany w środowisku dwujęzycznym, przez lata uczęszczał do szkół w Niemczech i następnie Polsce. Od najmłodszych lat uczestniczy w projektach artystycznych i fotograficznych – zarówno w kraju, jak i za granicą.

W swojej twórczości skupia się na fotografii artystycznej, wydobywajacej abstrakcyjne elementy kompozycyjne z architektury i krajobrazu.  Inspiracji szuka w podróżach po swiecie i bacznej obserwacji rzeczywistości. Uczestnik licznych wystaw, seminariów fotograficznych i warsztatów – m.in. w Monachium, Dachau, Zielonej Górze, Krakowie czy Kolonii. Zdobywca nagród w konkursach fotograficznych, m.in. 3. miejsce w 3 Kölner Fotomarathon/ 3 Maratonie Fotograficznym w Kolonii (2016).

Jego fotografia to obraz rzeczywistości poddany intelektualnej analizie, często zanurzony w miejskim rytmie i pamięci miejsc. Poszukuje własnego języka wizualnego, a fotografię traktuje jako medium pogłębionego postrzegania i  rozumienia świata, a także jako narzędzie do artystycznej kreacji opartej na kontekstach. 

 

 

Toń

Obecny skład zespołu: Monika Adamska-Guzikowska – wokal, Jakub Guzikowski – gitara, wokal, Robert Wiśniewski – gitara, sample, synthy, Wojtek Górecki – bas, Mikołaj “Miko” Malanowski – perkusja.

Ich wspólna podróż muzyczna rozpoczęła się pod koniec 2021 roku, z inicjatywy Kuby i Roberta, do których w kolejnych miesiącach dołączali Wojtek, Monika i Jagoda.  Zespół wydał własnym sumptem debiutancki album pt. „Korzenie” w czerwcu 2024 roku. Na płycie znajdą się utwory nie dające się jednoznacznie sklasyfikować gatunkowo, łączące elementy stonera, psychodeli czy post-punka z motywami ludowymi i leśnymi aż po metalową ekstremę. Każdy utwór jest inny, każdy opowiada inną historię, ale w każdym przebija się zagubienie człowieka we współczesnym świecie, tęsknota za jednością z innymi ludźmi i przyrodą oraz pragnienie znalezienia swojej drogi w nawale przeciwności. W listopadzie 2024 skład opuściła Jagoda Podskarbi, a zamiast niej za bębnami zasiadł Mikołaj “Miko” Malanowski.

Od wydania “Korzeni” pojawili się w MetalHammerze, Noise Magazine, TerazRocku, zagrali też koncert na żywo w Antyradiu. Można ich usłyszeć m.in. w Trójce czy Antyradiu i w szeregu rozgłośni internetowych. W ciągu 3 miesięcy od wydania płyty na samym YT została ona odtworzona ponad 150 tysięcy razy, cały czas ciesząc się sporym zainteresowaniem.

 

Weedcraft

Skład zespołu: Maciej Kowalczyk – gitara basowa, Daniel Nowak – perkusja, Wojciech Bizon – gitara, Kuba Kołodziejski – gitara (od 2023 roku).

Weedcraft to instrumentalny zespół stoner/doom metalowy, który powstał we wrześniu 2015 roku w Puławach. Ich muzyka to ciężkie, przydymione riffy, wzbogacone chwytliwymi melodiami, tworząc gęstą, psychodeliczną atmosferę.

Powrót