Gerhard Richter BIRKENAU

Gerhard Richter BIRKENAU

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00. Istnieje również możliwość indywidualnego umówienia wizyty poza regularnymi godzinami zwiedzania.

Kontakt: recepcja@mdsm.pl, 33 843 21 07

W pawilonie wystawienniczym Gerhard Richter BIRKENAU eksponowana jest jedna z edycji cyklu „Birkenau”: cztery abstrakcyjne kompozycje, wykonane w unikatowej technice wydruku na płytach metalowych oraz ośmiometrowe szare lustro i kopie czterech zdjęć wykonanych potajemnie przez członków Sonderkommando w 1944 r. w pobliżu komory gazowej i krematorium nr V w Birkenau.

Te cztery fotografie, zrobione potajemnie i z narażeniem życia w 1944 roku przez więźniów Sonderkommando, uchodzą za jedyne fotograficzne dokumenty Holokaustu, na których utrwalono mord i palenie zwłok ludności żydowskiej w Auschwitz. Dla malarza Gerharda Richtera stanowiły one punkt wyjścia i podstawę stworzonych w 2014 roku prac  „Obrazy z Birkenau” - będąc pod ogromnym wrażeniem, jakie przed laty wywarły na nim te zdjęcia, postanowił powrócić do tematu, tworząc cztery abstrakcyjne, duże obrazy. Oryginałowi dzieła towarzyszą egzemplarze edycyjne, z których jeden w roku 2020 Gerhard Richter postanowił udostępnić Międzynarodowemu Komitetowi Oświęcimskiemu jako stały depozyt na wystawę w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Pawilon wystawienniczy Gerhard Richter BIRKENAU został zaprojektowany przez Gerharda Richtera i Sabine Moritz-Richter. Jego koncepcja powstała we współpracy z Christophem Heubnerem, Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim, Fundacją na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Miastem Oświęcim. Projekt architektoniczny budynku autorstwa Gerharda Richtera był nadzorowany i realizowany przez architekta Edwina Heinza – GMS Architekten PartGmbB, Isny / Allgäu oraz biuro architektoniczne Susuł & Strama Architekci, Oświęcim. Powstanie pawilonu Gerhard Richter BIRKENAU było możliwe dzięki darowiźnie firmy Volkswagen AG.

Gerhard Richter jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych niemieckich artystów. Zajmuje się malarstwem, fotografią i rzeźbą. W swojej twórczości często wykorzystuje fotografie jako wzór do tworzonych obrazów.

Powrót