FUNDACJA
Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu ustanowiona została aktem notarialnym 14 czerwca 1994 roku.
Fundatorami są:
- Akcja Znaków Pokuty Służba dla Pokoju z siedzibą w Berlinie
- Gmina Miejska Oświęcim.
Fundacja wpisana jest do rejestru stowarzyszeń Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 6587. Fundacja działa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami. Siedziba Fundacji mieści się w Oświęcimiu. Fundacja ma osobowość prawną, powołana została na czas nieograniczony. Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.
Celem Fundacji jest:
prowadzenie poprzez MDSM w Oświęcimiu działalności oświatowej, edukacyjnej i kulturalnej, zachowując w pamięci skutki zbrodniczej ideologii niemieckiego nazizmu, której symbolami stały się KL Auschwitz i Holocaust, a także podejmowanie działań na rzecz otwartego społeczeństwa obywatelskiego, budowania wspólnego europejskiego Domu oraz porozumienia między narodami w celu pokojowego współistnienia.
ZARZĄD FUNDACJI

ALICJA BARTUŚPRZEWODNICZĄCA ZARZĄDU FUNDACJI
Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce. Wykładowca w Instytucie Naukowym Bezpieczeństwa w WSB w Chorzowie. Specjalizuje się w porównywaniu mechanizmów zbrodni ludobójstwa i zbrodni totalitarnych XX w. oraz edukacją na rzecz praw człowieka. Autorka wielu projektów związanych z edukacją historyczną młodzieży. Redaktorka kilkunastu książek m.in. "Człowiek wobec totalitaryzmu" (2012), "Słowa w służbie nienawiści" (2013), "Europa wobec wyzwań XXI wieku" (2014), "Kobiety wojny" (2015), "Granice wolności" (2015), "Dzieci wojny" (2016), "Świadkowie – między ofiarą a sprawcą zbrodni" (2017).

JÜRGEN HAASEWICEPRZEWODNICZĄCY ZARZĄDU
Były top manager Volkswagena z tytułem magistra zarządzania biznesem Uniwersytetu Purdue i dyplomem z nauczania przedmiotów ścisłych. W 1992 roku przeniósł się do Instytutu Edukacyjnego Volkswagena w Zwickau, a następnie do Volkswagen Coaching, gdzie w 2006 roku objął stanowisko dyrektora zarządzającego. W tym czasie był również prezesem stowarzyszenia wspierającego Neue Schule Wolfsburg. W ostatnich latach zajmował kolejne stanowiska dyrektora zarządzającego, m.in. w fabryce Volkswagena w Kałudze w Rosji, Volkswagen Autoeuropa w Palmeli w Portugalii, a ostatnio w Autostadt GmbH w Wolfsburgu.

VIKTORIA DORIS GRAENERT
Ekonomistka. Kierownik Kościelnej Sekcji Socjalnej w Isny oraz wykładowca na Akademii Zawodów Opieki Zdrowotnej. Członek Zespołu Ekspertów Landu Badenia-Wirtembergia „Opieka lat 90-tych” oraz Rady Zespołu Ekspertów „Opieka potrzebuje elit” Fundacji Roberta Boscha w Stuttgarcie. Od lat zaangażowana społecznie w działania polsko-niemieckie. Przewodnicząca Stowarzyszenia Wspierającego MDSM w Isny. Z Domem Spotkań związana od początku jego istnienia.

KRYSTYNA OLEKSY
Była wieloletnia wicedyrektorka Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, była dyrektorka Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście, była wieloletnia prezes Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau, przewodnicząca Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, zasiada także w Radzie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Autorka wystawy "Zanim odeszli” w budynku centralnej sauny w Muzeum w Brzezince, współautorka książki pod tym tytułem. Współautorka i współorganizatorka innych wystaw muzealnych. Inicjatorka współpracy pomiędzy Muzeum Auschwitz-Birkenau i Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie, a także izraelskim Ministerstwem Edukacji w zakresie szkolenia edukatorów i przewodników, a także programów wymiany nauczycieli.
Rada fundacji
MATTHIAS BAHR
BARTOSZ BARTYZEL
DEIDRE BERGER
JANUSZ CHWIERUT
RADOSŁAW FOLGA
KARSTEN FRIEDEL
ANDREA GENEST
PIOTR HERTIG
ANDRZEJ JAKUBOWSKI
ANDRZEJ KACORZYK
GUNNAR KILIAN
TOMASZ KUNCEWICZ
INES DOBERANZKE-MILNIKEL
DOROTA NIEDZIELA
DIETMAR NIETAN
WŁODZIMIERZ PALUCH
MANUEL SARRAZIN
CHRISTA SCHIKORRA
MATTHIAS SCHRÖDER
MONIKA ŚWIĘTEK-SMREK
JAKOB STÜRMANN
FRANZ THUN
HELENA WISŁA
Członkowie honorowi
BARBARA DIESTEL
CHRISTOPH HEUBNER
MICHAEL STANDERA
STANISŁAW URBAŃCZYK