FUNDACJA
Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu ustanowiona została aktem notarialnym 14 czerwca 1994 roku.
Fundatorami są:
- Akcja Znaków Pokuty Służba dla Pokoju z siedzibą w Berlinie
- Gmina Miejska Oświęcim.
Fundacja wpisana jest do rejestru stowarzyszeń Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 6587. Fundacja działa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami. Siedziba Fundacji mieści się w Oświęcimiu. Fundacja ma osobowość prawną, powołana została na czas nieograniczony. Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.
Celem Fundacji jest:
prowadzenie poprzez MDSM w Oświęcimiu działalności oświatowej, edukacyjnej i kulturalnej, zachowując w pamięci skutki zbrodniczej ideologii niemieckiego nazizmu, której symbolami stały się KL Auschwitz i Holocaust, a także podejmowanie działań na rzecz otwartego społeczeństwa obywatelskiego, budowania wspólnego europejskiego Domu oraz porozumienia między narodami w celu pokojowego współistnienia.
ZARZĄD FUNDACJI
ALICJA BARTUŚPRZEWODNICZĄCA ZARZĄDU FUNDACJI
Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce. Wykładowca w Instytucie Naukowym Bezpieczeństwa w WSB w Chorzowie. Specjalizuje się w porównywaniu mechanizmów zbrodni ludobójstwa i zbrodni totalitarnych XX w. oraz edukacją na rzecz praw człowieka. Autorka wielu projektów związanych z edukacją historyczną młodzieży. Redaktorka kilkunastu książek m.in. "Człowiek wobec totalitaryzmu" (2012), "Słowa w służbie nienawiści" (2013), "Europa wobec wyzwań XXI wieku" (2014), "Kobiety wojny" (2015), "Granice wolności" (2015), "Dzieci wojny" (2016), "Świadkowie – między ofiarą a sprawcą zbrodni" (2017).
DEIDRE BERGERWICEPRZEWODNICZĄCA ZARZĄDU
Dziennikarka Deidre Berger jest współzałożycielką i partnerem berlińskiego Tikvah Institut gUG oraz przewodniczącą Zarządu Fundacji Jewish Digital Cultural Recovery Project. Wcześniej była wieloletnią dyrektorką American Jewish Committee Berlin Ramer Institute for German-Jewish Relations i byłą korespondentką National Public Radio. Od wielu lat angażuje się w organizacje i projekty w takich obszarach jak pamięć o Holokauście, edukacja demokratyczna, walka z antysemityzmem i ekstremizmem, promocja życia żydowskiego oraz dialog międzykulturowy i międzyreligijny. W 2010 r. otrzymała Federalny Krzyż Zasługi za zasługi dla stosunków niemiecko-żydowskich.
BERTINA MARIA MURKOVIC
Była przewodnicząca rady zakładowej Volkswagen Samochody Użytkowe w Hanowerze z tytułem magistra socjologii i literatury na Uniwersytecie w Hanowerze. W latach 2017-2022 była członkiem Rady Nadzorczej VW AG, a od 2020 r. jest członkiem Komitetu Przewodniczącego tego organu. Po zdobyciu wykształcenia jako urzędniczka biurowa Bertina Maria Murkovic pracowała w różnych firmach, w tym w pełnym wymiarze godzin w związku handlowym, bankowym i ubezpieczeniowym. Równolegle do studiów pracowała jako trener moderacji, komunikacji i prawa pracy. Po ukończeniu studiów pracowała jako specjalistyczny doradca rady zakładowej w Volkswagen Samochody Użytkowe. Od 2016 roku jest wyszkolonym mediatorem. Bertina Maria Murkovic jest członkiem Związku Zawodowego Metalowców (IGM) od 1972 roku. Była zaangażowana między innymi w działalność edukacyjną i kulturalną związku, a także w politykę dotyczącą kobiet. Od 2006 r. jest członkinią zgromadzenia delegatów IGM w Hanowerze. W latach 2010-2022 była członkiem lokalnego komitetu wykonawczego oddziału IGM w Hanowerze.
KRYSTYNA OLEKSY
Była wieloletnia wicedyrektorka Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, była dyrektorka Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście, była wieloletnia prezes Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau, przewodnicząca Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, zasiada także w Radzie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Autorka wystawy "Zanim odeszli” w budynku centralnej sauny w Muzeum w Brzezince, współautorka książki pod tym tytułem. Współautorka i współorganizatorka innych wystaw muzealnych. Inicjatorka współpracy pomiędzy Muzeum Auschwitz-Birkenau i Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie, a także izraelskim Ministerstwem Edukacji w zakresie szkolenia edukatorów i przewodników, a także programów wymiany nauczycieli.
Rada fundacji
MATTHIAS BAHR
BARTOSZ BARTYZEL
DANIELA CAVALLO
JANUSZ CHWIERUT
RADOSŁAW FOLGA
KARSTEN FRIEDEL
ANDREA GENEST
PIOTR HERTIG
ANDRZEJ JAKUBOWSKI
ANDRZEJ KACORZYK
KRZYSZTOF KANIA
TOMASZ KUNCEWICZ
INES DOBERANZKE-MILNIKEL
DOROTA NIEDZIELA
DIETMAR NIETAN
MANUEL SARRAZIN
CHRISTA SCHIKORRA
MATTHIAS SCHRÖDER
MONIKA ŚWIĘTEK-SMREK
JAKOB STÜRMANN
FRANZ THUN
MAŁGORZATA WALIGÓRA
HELENA WISŁA
Członkowie honorowi
BARBARA DIESTEL
CHRISTOPH HEUBNER
MICHAEL STANDERA
STANISŁAW URBAŃCZYK