A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

100. urodziny

prof. Felixa Kolmera

3 maja 2022 r. 100. urodziny świętował w Pradze były więzień Auschwitz i czeski wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, prof. Felix Kolmer. Składamy prof. Kolmerowi najserdeczniejsze życzenia wielu lat w zdrowiu!

Felix Kolmer, deportowany do Theresienstadt w 1941 r. i do Auschwitz w 1944 r., doczekał wyzwolenia w wieku 23 lat w podobozie obozu koncentracyjnego Groß-Rosen.

Po wojnie studiował fizykę, a następnie wykładał akustykę na Politechnice Praskiej. Bardzo szybko po wyzwoleniu zrozumiał, że nie można pozwolić, aby nienawiść do sprawców zbrodni w Theresienstadt i Auschwitz zdominowała jego życie, mimo że w Theresienstadt stracił matkę. Przez wiele lat Feliks Kolmer był zaangażowany, jako współczesny świadek, w dyskusję z młodzieżą w Niemczech i innych krajach europejskich. Jego zaangażowanie na rzecz pojednania między Czechami i Niemcami znalazło wyraz w wieloletniej działalności w Niemiecko-Czeskim Funduszu Przyszłości. Do dziś Felix Kolmer jest jednym z decydujących budowniczych mostów w dialogu między oboma narodami. Bardzo znaczące było również orędownictwo Feliksa Kolmera na rzecz odszkodowań dla wszystkich osób, które przeżyły niemieckie obozy koncentracyjne i zagłady oraz dla robotników przymusowych - jako przewodniczący Centrum Doradztwa dla Ofiar Prześladowań Nazistowskich z siedzibą w Kolonii przez wiele lat bronił interesów osób, które spotkało to samo, co jego. Przez wiele lat przewodniczył także Czeskiemu Komitetowi Oświęcimskiemu. Felix Kolmer został odznaczony Federalnym Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Saksońskim Orderem Zasługi oraz innymi wysokimi odznaczeniami.

Powrót