A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

7 grudnia 1970 Warszawa

Wspólnie z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim przypominamy dziś o niezwykłym wydarzeniu, geście sprzed 50 lat, który rozpoczął proces polsko-niemieckiego pojednania po koszmarze II wojny światowej. 7 grudnia 1970 r. to data kluczowa dla polsko-niemieckich relacji – dzień, w którym ówczesny kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Willy Brandt uklęknął pod pomnikiem Bohaterów Getta podczas wizyty w Warszawie, będącej pierwszą oficjalną wizytą kanclerza Niemiec Zachodnich w powojennej Polsce. Ten symboliczny gest interpretowany był jako publiczne wyznanie winy i uznanie moralnej odpowiedzialności narodu niemieckiego wobec pomordowanych Żydów, Polaków i przedstawicieli innych narodów. Początkowo nie do końca zrozumiany i doceniony, z czasem stał się kamieniem węgielnym nowej wschodniej polityki otwarcia Willy’ego Brandta, za którą otrzymał w 1971 r. Pokojową Nagrodę Nobla. W 1977 roku, podczas zebrania narodowego kościoła protestanckiego w Berlinie, Willy Brandt kupił pierwszą symboliczną cegiełkę Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, podczas wizyty na stoisku Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju.

W nawiązaniu do tych wydarzeń, to właśnie 7 grudnia 1986 r. oficjalnie otwarto Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Dziś świętujemy zatem nasze 34 urodziny. Sto lat!

Powrót