Alternatywna Scena MDSM
3 czerwca 2022 zapraszamy na XIX. Alternatywną Scenę MDSM.
W programie:
18.00 Przystanek Teatr
Teatr Migro „Echa” – plenerowy spektakl inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej „Wędrowny Zakład Fotograficzny”
19.00 Salon Antypoezji
Agnieszka Pajączkowska – spotkanie z kulturoznawczynią, autorką projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”
20.00 Niszowe Studio Dźwięku
Garaż – rockowy koncert w plenerze
Wstęp wolny!
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Miasta Oświęcim, Powiatu Oświęcimskiego, Firmy Inżynierskiej EnCo, Fabryki Maszyn i Urządzeń OMAG Sp. z o. o. , Austrotherm Sp. z o. o., RE-Bau Sp. z o. o., Gebrüder Weiss Sp. z o.o. oraz ZUK Spółka z o. o. w Oświęcimiu.
Teatr Migro
"Echa"
Spektakl bez słów, inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej „Wędrowny zakład fotograficzny”, jest impresją na temat Kresów Wschodnich. Opowiada o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach, które zostają. Narratorem przedstawienia jest muzyka – wspaniałe utwory instrumentalne i pieśni śpiewane na żywo przez aktorów. Zdjęcia, które będą ożywać na oczach widzów, przeniosą nas do świata wielu kultur, narodowości i wyznań, do świata Kresów Wschodnich sprzed wojny i do czasów powojennych. Opowiemy o migracji, przesiedleniach, o tym, co do niedawna wydawało się przeszłością. Przeszłością, która niestety wróciła do nas z całą swoją siłą. Ruch sceniczny, autorstwa Natalii Iwaniec, przeprowadzi nas przez tę podróż za pomocą techniki Gaga, unikatowego języka ruchowego opracowanego przez Ohada Naharina. Spektakl jest nie tylko opowieścią o przeszłości, ale również zaproszeniem do przyjrzenia się własnym korzeniom oraz roli, którą pełnią w naszym codziennym życiu i we współczesnym świecie.
Teatr Migro powstał w 2019 roku w Krakowie z inicjatywy Moniki Kozłowskiej i Justyny Wójcik. Artyści Migro, od lat związani zawodowo z Teatrem KTO i zainspirowani jego działaniami artystycznymi, łączą tak zdobywane doświadczenia z interesującymi ich tematami i inspiracjami artystycznymi. Sceną Teatru Migro są ulice, place, skwery małych miasteczek i dużych miast. W przedstawieniach teatru nie ma słów: jest gest, taniec, mimika, a więc język teatru czytelny dla każdego widza. Nazwa „Migro” odnosi się do wędrownego charakteru zespołów ulicznych, ale podkreśla także tematykę, którą zainteresowani są artyści teatru: temat migrujących społeczności, przypadkowych spotkań w naszej codziennej drodze.
Czas trwania spektaklu: 50 minut. Reżyseria, scenariusz, wybór muzyki: Monika Kozłowska. Choreografia: Natalia Iwaniec. Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka. Wykonawcy: Justyna Orzechowska, Magdalena Pamuła/Julia Szewczyk, Justyna Wójcik, Kacper Lech/Aleksander Kopański, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński. Premiera: 13 listopada 2021
Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska.
Fot. Robert Siwek
Agnieszka Pajączkowska
Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni pracująca ze społecznością, kuratorka, edukatorka wizualna, autorka projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze „Sztuki wizualne” (2015 i 2020). Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW. W podejmowanych działaniach łączy refleksję akademicką z pracą twórczą i historią mówioną. W 2016 roku otrzymała tytuł Kulturystki Roku Radiowego Domu Kultury, w 2020 została laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego, była nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Realizuje projekt "Nieprzezroczyste" i obecnie kończy pracę nad esejem o historii fotografii chłopskiej.
O książce "Wędrowny Zakład Fotograficzny": https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/wedrowny-zaklad-fotograficzny
Fot. Piotr Spigiel