A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Alternatywna Scena MDSM

3 czerwca 2022 zapraszamy na XIX. Alternatywną Scenę MDSM.

W programie:

18.00 Przystanek Teatr
Teatr Migro „Echa” – plenerowy spektakl inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej „Wędrowny Zakład Fotograficzny”

19.00 Salon Antypoezji
Agnieszka Pajączkowska – spotkanie z kulturoznawczynią, autorką projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”

20.00 Niszowe Studio Dźwięku
Garaż – rockowy koncert w plenerze

Wstęp wolny!

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Miasta Oświęcim, Powiatu Oświęcimskiego, Firmy Inżynierskiej EnCo, Fabryki Maszyn i Urządzeń OMAG Sp. z o. o. , Austrotherm Sp. z o. o., RE-Bau Sp. z o. o., Gebrüder Weiss Sp. z o.o. oraz ZUK Spółka z o. o. w Oświęcimiu.

 

Teatr Migro

"Echa"

Spektakl bez słów, inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej „Wędrowny zakład fotograficzny”,  jest impresją na temat Kresów Wschodnich. Opowiada o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach, które zostają. Narratorem przedstawienia jest muzyka – wspaniałe utwory instrumentalne i pieśni śpiewane na żywo przez aktorów. Zdjęcia, które będą ożywać na oczach widzów, przeniosą nas do świata wielu kultur, narodowości i wyznań, do świata Kresów Wschodnich sprzed wojny i do czasów powojennych. Opowiemy o migracji, przesiedleniach, o tym, co do niedawna wydawało się przeszłością. Przeszłością, która niestety wróciła do nas z całą swoją siłą. Ruch sceniczny, autorstwa Natalii Iwaniec, przeprowadzi nas przez tę podróż za pomocą techniki Gaga, unikatowego języka ruchowego opracowanego przez Ohada Naharina. Spektakl jest nie tylko opowieścią o przeszłości, ale również zaproszeniem do przyjrzenia się własnym korzeniom oraz roli, którą pełnią w naszym codziennym życiu i we współczesnym świecie.

Teatr Migro powstał w 2019 roku w Krakowie z inicjatywy Moniki Kozłowskiej i Justyny Wójcik. Artyści Migro, od lat związani zawodowo z Teatrem KTO i zainspirowani jego działaniami artystycznymi, łączą tak zdobywane doświadczenia z interesującymi ich tematami i inspiracjami artystycznymi. Sceną Teatru Migro są ulice, place, skwery małych miasteczek i dużych miast. W przedstawieniach teatru nie ma słów: jest gest, taniec, mimika, a więc język teatru czytelny dla każdego widza. Nazwa „Migro” odnosi się do wędrownego charakteru zespołów ulicznych, ale podkreśla także tematykę, którą zainteresowani są artyści teatru: temat migrujących społeczności, przypadkowych spotkań w naszej codziennej drodze.

Czas trwania spektaklu: 50 minut. Reżyseria, scenariusz, wybór muzyki: Monika Kozłowska. Choreografia: Natalia Iwaniec. Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka. Wykonawcy: Justyna Orzechowska, Magdalena Pamuła/Julia Szewczyk, Justyna Wójcik, Kacper Lech/Aleksander Kopański, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński. Premiera: 13 listopada 2021

Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska.

Fot. Robert Siwek

 

 

 

 

 

 

 

Agnieszka Pajączkowska

Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni pracująca ze społecznością, kuratorka, edukatorka wizualna, autorka projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze „Sztuki wizualne” (2015 i 2020). Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW. W podejmowanych działaniach łączy refleksję akademicką z pracą twórczą i historią mówioną. W 2016 roku otrzymała tytuł Kulturystki Roku Radiowego Domu Kultury, w 2020 została laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego, była nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Realizuje projekt "Nieprzezroczyste" i obecnie kończy pracę nad esejem o historii fotografii chłopskiej.

O książce "Wędrowny Zakład Fotograficzny": https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/wedrowny-zaklad-fotograficzny

Fot. Piotr Spigiel

 

 

 

GARAŻ

Zespół Garaż powstał w 2017 roku jako kolektyw przyjaciół kochających muzykę. To nie ich pierwsze spotkania z zespołowym graniem – większość zaczynała swoją przygodę z muzyką w innym systemie, kontestując zastaną rzeczywistość brudnymi, punkowymi piosenkami.

Obecnie muzycy w swej twórczości nawiązują do klasyków ciężkiego, rockowego grania takich jak Led Zeppelin, Rush, Black Sabbath czy Dave Matthews Band. Zespół ma za sobą serię udanych koncertów entuzjastycznie przyjętych przez publiczność.

Ich debiutancki krążek „Inny Świat” jest wypełniony dziesięcioma utworami stylistycznie nawiązującymi do hard rocka, niemniej słuchacz odnajdzie tutaj również wpływy muzyki progresywnej czy też funky.

Powrót