A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Argument-biografia

Grupa LGA w MDSM

W dniach 2-511.2021 r. MDSM gościł liczącą 23 osób grupę z organizacji Lagergemeinschaft Auschwitz. To kolejna podróż studyjna tej organizacji, realizowana w naszym Domu. Tym razem pobyt miał szczególny charakter, ponieważ poza  bogatym programem edukacyjnym, obejmującym  zwiedzanie Miejsc Pamięci, LGA we współpracy z MDSM zorganizowało wydarzenie poświęcone upamiętnieniu dorobku i świadectwa Zofii Posmysz.

Uczestnicy spotkania, które odbyło się 4 listopada w MDSM i było transmitowane na żywo, obejrzeli obszerne fragmenty dokumentalnego filmu w reż. Grzegorza Gajewskiego „Szrajberka z Auschwitz” oraz zapoznali się z innymi modułami edukacyjnymi Domu, które powstały w oparciu o obozowe przeżycia Zofii Posmysz, w ramach wspólnego projektu MDSM i Fundacji Konrada Adenauera pt. „Argument-Biografia”.  

Warsztaty historyczno-literackie „Humanistyczne wartości w świecie odczłowieczonym” oraz wystawę biograficzną poświęconą Zofii Posmysz zaprezentowała Judith Hoehne-Krawczyk, zastępczyni kierowniczki Działu Edukacyjno-Programowego MDSM. Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali rozmowy dotyczącej roli Zofii Posmysz jako świadka historii z udziałem przewodniczącego LGA Gerharda Merza oraz edukatorki MDSM Elżbiety Pasternak, moderowanej przez dyrektora MDSM, Leszka Szustera.

Powrót