A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

„Byłem fotografem w Auschwitz - prawdziwa historia Wilhelma Brassego"

18 stycznia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się prezentacja filmu „Portrecista” opowiadającego historię Wilhelma Brasse oraz spotkanie autorskie z Anną Dobrowolską, producentką filmu i autorką książki „Byłem fotografem w Auschwitz - prawdziwa historia Wilhelma Brassego". Książka została wydana przez Wydawnictwo Znak w 2022 roku dla uczczenia 10 rocznicy śmierci Wilhelma Brasse. Rozmowę z Anną Dobrowolską prowadziła Joanna Klęczar-Déodat, dyrektorka MDSM. Autorka odniosła się do historii Wilhelma Brasse, przedstawiła kulisy powstawania filmu oraz książki oraz opowiedziała o swojej przyjaźni z panem Wilhelmem. Wydarzenie było transmitowane on-line. 

Wilhelm Brasse urodził się w Żywcu w 1917 roku. Jego matka była Polką, a ojciec Austriakiem. Przed wojną pracował w zakładzie fotograficznym w Katowicach jako portrecista. Po wybuchu wojny próbował wstąpić w oddziały wojska polskiego, jednak został schwytany podczas próby przekroczenia granicy. 30 sierpnia 1940r. trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau jako więzień polityczny, gdzie otrzymał numer obozowy 3444. Od 1941 roku pracował w komandzie rozpoznawczym Wydziału Politycznego jako główny fotograf obozowy. Wykonał kilkadziesiąt tysięcy zdjęć więźniów, kilkaset portretów esesmanów i dokumentację setek eksperymentów pseudomedycznych. Poza zdjęciami policyjnymi wykonywał też kilkanaście innych rodzajów fotografii, jak zdjęcia portretowe Niemców, zdjęcia kobiet, dzieci, osób niepełnosprawnych, wytatuowanych, a także fotografie nielegalne. Po wojnie Wilhelm Brasse wrócił do Żywca, nigdy więcej nie zajmował się fotografią. Zmarł w 23 października 2012 roku.

Anna Dobrowolska jest autorką, publicystką i producentką filmową. Od 2002 roku odpowiada za produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych, musicali i programów telewizyjnych. Zrealizowała film „Portrecista”, który był wielokrotnie nagradzany w kraju i na świecie. Książka „Byłem fotografem w Auschwitz - prawdziwa historia Wilhelma Brassego" powstała na podstawie wywiadu do filmu „Portrecista”. Ostatnio wyprodukowała, razem z Leonardo DiCaprio, dla Netflixa, dokument „Walka, życie i utracona sztuka Szukalskiego". Obecnie pracuje nad filmem fabularnym o Wilhelmie Brasse, realizowanym w koprodukcji międzynarodowej, ze światową dystrybucją.

Pokaz filmu i spotkanie autorskie zostało zorganizowane w kilkunastu miastach w Polsce dla uczczenia 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, która przypada na 27 stycznia 2023 roku. Partnerem wydarzenia było Wydawnictwo Znak.

Działalność MDSM jest wspierana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RFN.

 

Powrót