A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Changing the Chants

31 sierpnia i 1 września 2021 r. w Oświęcimiu odbyła się konferencja projektu "Changing the Chants", dotycząca metod i środków zwalczania antysemityzmu w piłce nożnej.

Międzynarodowa konferencja "Changing the Chants" została zorganizowana przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży wraz z Borussią Dortmund, Anne Frank House, Freyenoord Rotterdam i siecią FARE i była transmitowana online: https://changingthechants.eu/

Changing the Chants to dwuletni projekt, wspierany przez Program Unii Europejskiej "Prawa, Równość i Obywatelstwo". Polega on na innowacyjnej i międzynarodowej współpracy pomiędzy Borussią Dortmund, Feyenoord Rotterdam, Fare Network oraz Domem Anny Frank. Celem projektu jest pogłębienie zrozumienia metod, które kluby piłkarskie mogą wykorzystać do edukacji kibiców na temat antysemickich zachowań na trybunach. Projekt "Changing the Chants" bazuje na dwóch odrębnych programach edukacyjnych dla kibiców, prowadzonych przez Borussię Dortmund i Feyenoord. Te inicjatywy edukacyjne, choć nie są podobne, są wymieniane i analizowane, a nowe podejścia są pilotowane, torując drogę praktykom, w których stosowana jest sprawiedliwość naprawcza. Projekt ten sprzyja otwarciu przestrzeni dla wspólnego uczenia się, transnarodowego i międzykontekstowego pilotażu tych podejść. Kluby Borussia Dortmund i Feyenoord w ramach tego projektu przeprowadziły wycieczki edukacyjne do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

Polecamy film dokumentalny "Changing the chants".

Film ma na celu przedstawienie wieloperspektywicznego badania problemu antysemityzmu w piłce nożnej oraz pozwala na wgląd w realizowane programy edukacyjne.

https://www.youtube.com/watch?v=ypokA8JbvAk

Fot. Mareen Meyer

Powrót