A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM DLA WOLONTARIUSZY AZP

W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO PROGRAMU WOLONTARIATU W NIEMCZECH

Akcja Znaku Pokuty Służby dla Pokoju proponuje co roku podróż studyjną dla wolontariuszy w ramach międzynarodowego programu wolontariatu w Niemczech. Wolontariusze pochodzą z różnych krajów Europy, między innymi również z Niemiec, oraz z USA i Izraela. Celem seminarium jest dyskusja o Auschwitz i Holokauście w kontekście ich zróżnicowanego pochodzenia oraz dominujących w ich krajach dyskursów i narracji.

Pierwotnie planowana tygodniowa podróż studyjna do Oświęcimia I Krakowa została anulowana z powodu pandemii koronawirusa. Zamiast seminarium zorganizowano cykl tematycznych spotkań online, które odbywały się od czerwca do sierpnia 2020.

W trakcie dziewięciu spotkań poruszono następujące tematy: kultury pamięci w odniesieniu do Auschwitz i Holokaustu, indywidualna praca z biografiami byłych więźniów lub sprawców Zagłady i ich prezentacja, prześladowania lesbijek w narodowym socjalizmie, a także zakończenie wojny  i pamięć o nim.

Powrót