A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

„Auschwitz-Birkenau- zobaczyć na własne oczy”

W terminie 16-21.12.2023 w MDSM odbył się  polsko-niemiecko-francuski projekt pt. „Auschwitz-Birkenau- zobaczyć na własne oczy”.

Przed młodymi ludźmi był to intensywny czas poznawania się, budowania relacji oraz realizacji historycznego programu. Podczas pięciodniowego seminarium uczestnicy zapoznali się nie tylko z Miejscem Pamięci Auschwitz-Birkenau ale również z losami Ocalałego z Auschwitz Stanisława Hantza. Poznali miejsca związane z jego historią i osobistym doświadczeniem. Ważnym aspektem spotkania było stworzenie przestrzeni na wyrażenie przez młodych ludzi swoich emocji, wymianę myśli w ramach warsztatów tematycznych oraz refleksji. Doświadczenie miejsca pamięci z jego indywidualnym odbiorem pozwoliło stworzyć płaszczyznę do dyskusji w kontekście historii pamięci krajów, z których pochodzą. Upamiętnienie indywidualnej osoby, w tym wypadku Stanisław Hantza, i zrozumienie jego doświadczeń w szerszym kontekście historycznym było głównym celem projektu.

 

Partnerami projektu są:

Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, Oświęcim/Auschwitz

Stadtjugendring Weinheim e.V., Weinheim

Lycee la Providence, Cholet

Realizacja projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Powrót