A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

"Remanent"

86. Krakowski Salon Poezji w MDSM

19 marca 2023r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się 86. Krakowski Salon Poezji w MDSM pt. "Remanent". Podczas spotkania miała miejsce promocja książki Janusza Toczka „Remanent”, wydanej przez Fundację na rzecz MDSM. Do twórczości profesora Toczka wprowadziła Małgorzata Gwóźdź, natomiast rozmowę z autorem poprowadził Leszek Szuster. Utwory zawarte w publikacji czytali przyjaciele i wychowankowie autora: Lech Chodacki, Kazimierz Homa, Beata Kasprzyk-Juszczyk,  Arkadiusz Juszczyk, Anna Koźlik, Ola Lisak, Łukasz Mrzygłód, Wiola Suska oraz Agnieszka Wróblewska. Oprawę muzyczną zapewnili Maria Kudełka-Gonet i Piotr Kudełka.

Książka powstała z inicjatywy Leszka Szustera, wieloletniego dyrektora MDSM. Autorką projektu graficznego jest Ewa Natkaniec.

Janusz Toczek urodził się 15 listopada w podkarpackim Dynowie, gdzie też ukończył liceum.  Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ale poczuł zew do zawodu nauczycielskiego, dlatego po studiach podjął pracę polonisty w Liceum Ogólnokształcącym im ks. St. Konarskiego w Oświęcimiu i do chwili obecnej nie może się z nią rozstać. Wspólnie z żoną Jadwigą stworzył szkolny Teatr "Na Stronie", dla którego pisał autorskie scenariusze spektakli dość obficie nagradzanych na licznych festiwalach i przeglądach teatrów amatorskich. Autor tekstów piosenek śpiewanych tu i ówdzie. Mocno związany z oświęcimskim MDSM, w którym od 2005 roku jest współgospodarzem Krakowskiego Salonu Poezji w Oświęcimiu.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Miasta Oświęcim, Powiatu Oświęcimskiego, Firmy Inżynierskiej EnCo, Fabryki Maszyn i Urządzeń OMAG Sp. z o. o. , Austrotherm Sp. z o. o., RE-Bau Sp. z o. o. oraz Gebrüder Weiss Sp. z o.o. Publikacja powstała dzięki wsparciu Miasta Oświęcim i Powiatu Oświęcimskiego oraz Fabryki Maszyn i Urządzeń OMAG.

Powrót