A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Migracje i uchodźstwo w Europie oraz Polsce w XX wieku i dziś

Warsztaty on-line dla młodzieży

W maju i czerwcu  2021 r. Międzynarodowy Dom Spotkań w Oświęcimiu razem z Fundacją Konrada Adenauera przeprowadzili po raz drugi cykl warsztatów on-line, w których tym razem wzięli udział uczniowie i uczennice z  Szamotuł oraz z Wielunia. Uczestnicy dowiedzieli się, dokąd migrowali Polacy w XX wieku i poznali historie kilku polskich emigrantów. Zajmowali się także prawami człowieka w powiązaniu z migracją i uchodźstwem dzisiaj, a pomiędzy spotkaniami, przeprowadzili wywiady z krewnymi lub znajomymi, którzy wyjechali z Polski. Młodzież poszerzyła swoją wiedzę nt. migracji i uchodźstwa, aby lepiej rozumieć bieżące wydarzenia i dyskusje toczące się wokół tego tematu w Polsce i na świecie.

Jednym z głównych zagadnień warsztatów była sytuacja w Syrii, z której liczba osób uciekających jest obecnie największa. Wśród ponad sześciu i pół miliona mieszkańców tego kraju, zmuszonych w ostatnich latach do opuszczenia swoich domów jest Dima Nachawi, która była gościem jednego z warsztatów. Dima, która aktualnie mieszka w Libanie jest artystką i aktywistką działającą na rzecz praw człowieka.

Uczestnicy  byli pod dużym wrażeniem spotkania z Dimą. Wielu z nich podkreślało, że takie bezpośrednie spotkania, nawet jeżeli odbywają się on-line, dają niezwykle cenną możliwość poznania perspektyw konkretnych osób biorących udział w wydarzeniach, o których zwykle dowiadujemy się tylko z mediów. Informacje o Syrii i o Bliskim Wschodzie bezpośrednio od świadka wydarzeń pozwoliły zobaczyć, że ludzkie tragedie mają konkretne twarze.

Warsztaty prowadziły:

dr Aleksandra Kubica - badaczka i edukatorka zajmującą się tematem migracji i uchodźców, edukacją historyczną i historią mówioną w Polsce i Wielkiej Brytanii oraz Stanisława Piotrowska – edukatorka w MDSM w Oświęcimiu.

Powrót