A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Od czwartku wieczorem w MDSM gości młodzież z Centrum Twórczości Dziecięcej „Weselka” ze Lwowa (Центр дитячої творчості  «Веселка»). Od 2019 roku planowaliśmy wspólny polsko-niemiecko-ukraiński projekt młodzieżowy. Przeszkodziła nam najpierw pandemia, a w ostatnich miesiącach dodatkowo wojna w Ukrainie  postawiła nasze plany pod dużym znakiem zapytania.

W kwietniu tego roku  nasz partner niemiecki  IG Metall  dostarczył do nas dary, które mogliśmy przekazać „Weselce”. Dziękujemy bardzo naszym przyjaciołom z IG Metall Lüneburg – Joachimowi Fährmann za zainicjowanie i koordynowanie akcji, a także jego koleżance Astried Steiner oraz kolegom Lennardowi Aldag i Olafowi Meier. Dziękujemy także wielu innym przyjaciołom, dzięki który ta akcja pomocowa mogła zostać przeprowadzona.

Młodzież ze Lwowa spędzi w MDSM kilka dni poznając Oświęcim i okolice. Mamy nadzieję, że przynajmniej w ten sposób będą mogli odpocząć i poczuć się u nas bezpiecznie.

W najbliższa niedzielę 14 sierpnia dołączy do nich grupa młodych ludzi z Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu i z Tanzende Theater z Wolfsburga. Przez ponad tydzień będą poznawać historię i szukać odpowiedzi na pytanie co ma ona wspólnego z naszym codziennym życiem. Wspólnie przygotują przedstawienie taneczno-teatralne pt. „Światło w ciemności. Solidarność”, które zaprezentują szerszej publiczności 20 sierpnia w MDSM.

Pobyt młodzieży ze Lwowa w MDSM jest możliwy dzięki wsparciu jakie nasza instytucja otrzymuje od ludzi i instytucji, którzy solidaryzują się z Ukrainą. Dziękujemy przede wszystkim Stowarzyszeniu Wspierającemu MDSM (Förderverein IJBS).

Powrót