A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

"Jaka szkoda, że taka odległość nas dzieli…”

W 99. rocznicę urodzin Zofii Posmysz, 23 sierpnia 2022, o godzinie 18.00 zapraszamy do MDSM na projekcję filmu "Jaka szkoda, że taka odległość nas dzieli…”.

Produkcja, zrealizowana we współpracy MDSM i Fundacji Konrada Adenauera w ramach projektu „Argument-Biografia” powstała i została po raz pierwszy zaprezentowana w roku 2021.

Paradokumentalny film opowiada o niezwykłej, narodzonej w Auschwitz przyjaźni pisarki, autorki słynnej Pasażerki, Zofii Posmysz i Marty Sawickiej, która stała się pierwowzorem postaci głównej bohaterki tej powieści.

Przyjaźń Zofii Posmysz i Marty Sawickiej przetrwała nie tylko piekło Auschwitz, ale także wieloletnią rozłąkę i dramatyczne zwroty w życiu obu bohaterek. W rolę Zofii i Marty wcieliły się znakomite i znane aktorki: Ewa Kaim i Beata Paluch. Scenariusz filmu powstał w oparciu o utwory literackie (publikowane i niepublikowane) Zofii Posmysz oraz listy Marty Sawickiej. Jego powstanie było możliwe dzięki ofiarowaniu przez Zofię Posmysz swojego bogatego archiwum Fundacji na rzecz MDSM w Oświęcimiu.

Obecnie w MDSM prezentowana jest także wystawa „I tak mi się jedynym stałaś przyjacielem… Rodzina Salwików w spuściźnie literackiej i korespondencji Zofii Posmysz”. Wystawa dotyczy losów rodziny Salwików z Radomia, deportowanej w latach 1942-1943 do KL Auschwitz. Oryginalne dokumenty w postaci listów, fotografii i pamiątek, przekazanych Centrum Dokumentacji Świadkowie MDSM przez zaprzyjaźnioną z rodziną Zofię Posmysz, stanowiły bazę do stworzenia wystawy i są na niej prezentowane. Ekspozycja stanowi uzupełnienie informacji i wątków prezentowanych w filmie.

Czas trwania: 53 min.
Występują: Zofia Posmysz, Ewa Kaim, Beata Paluch, Rafał Wędrychowski, Ola Lisak
Scenariusz: Barbara Daczyńska
Reżyseria: Barbara Daczyńska, Joanna Klęczar-Déodat
Muzyka: Jacek Hołubowski
Realizacja Struczyk Studio LF
Produkcja: Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Fundacja Konrada Adenauera, Oświęcim 2021

Powrót