A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Dobre sąsiedztwo w praktyce

30. rocznica podpisania traktatu między RP a RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

30 lat polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy to znakomita okoliczność do podsumowań i oceny realizacji założonych celów. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu  (starszy o równo pięć lat niż Traktat) w dniu 16.06 .2021r. zaprosił na rozmowę ze swoimi wieloletnimi partnerami z Polski i Niemiec – ekspertami w obszarze polsko-niemieckich relacji w codziennej pracy. Zależało nam, by w rozmowie podzielili się  swoimi refleksjami, wynikającymi z doświadczenia w praktycznej realizacji Traktatu.

 

Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy:

https://www.youtube.com/watch?v=-XUT44klFtM

 

Podpisanie traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku można rozpatrywać w kategorii realizacji „cudu pojednania”, o którym mówił Władysław Bartoszewski. Przemiany polityczne, związane z „jesienią ludów” przybliżyły do siebie oba społeczeństwa. Powoli, ostrożnie, z dystansem, na gruzach relacji związanych z wojną i „żelazną kurtyną”, budziło się wzajemne zrozumienie i otwartość. Bazując na ludzkich mostach, budowanych latami z obu stron, wypracowano normalność. „Cud” spowszechniał, oswojony w codzienności zatracił swój nadzwyczajny charakter, a mimo to nim pozostał. Czasem pozytywny wymiar normalności doceniamy odczuwając nagle jej brak. Pandemia zmieniła naszą optykę. Projekty i seminaria z udziałem młodzieży z Niemiec i Polski, odbywające się od wielu lat w mdsm-ie, doskonale wpisują się w realizację założeń traktatowego ducha sprzed 30 lat. To właśnie ci młodzi ludzie „będą kształtować swoje stosunki w duchu dobrego sąsiedztwa i przyjaźni oraz dążyć do stworzenia Europy, w której przestrzegane są prawa człowieka i podstawowe wolności, a granice utracą dzielący charakter”.   

 

O prelegentach:

prof. dr. Matthias Bahr – profesor Uniwersytetu w Landau, specjalista w dziedzinie praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego, prawdziwy „weteran” podróży studyjnych do Auschwitz.

Judith Hoehne-Krawczyk – kierowniczka Działu Edukacyjno-Programowego MDSM z niemieckiej strony, reprezentuje Akcję Znaku Pokuty/Służby dla Pokoju, Niemka od kilkunastu lat mieszkająca i sercem związana z Oświęcimiem.

Halina Majdak-Maj - emerytowana dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej, która 29 lat kierowała tą szkołą i niemal tak samo długo polsko-niemiecką wymianą młodzieży w partnerstwie z koncernem VW.

Jana Müller - dyplomowana pedagożka społeczna,  Alternatives Jugendzentrum e.V. Dessau) od ponad dwudziestu lat przyjeżdża do Oświęcimia z grupami młodzieżowymi. W ramach ścisłej współpracy z IJBS odbywają się m.in. polsko-niemieckie spotkania na temat ludobójstwa Sinti i Romów.

Leszek Szuster – dyrektor MDSM od (niemal) zawsze, nauczyciel, inicjator niezliczonych polsko-niemieckich projektów edukacyjnych, obywatelskich i artystycznych.

Christoph Heubner – wiceprezydent wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, jeden z ojców założycieli Domu Spotkań,  organizator wymiany młodzieży z Polski i szkół koncernu VW, od niemal półwiecza w Polsce przebywający częściej niż niejeden Polak.

Powrót