A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Entangled History

Polsko-niemiecko-grecka wymiana młodzieży

W dniach 3-10 października 2022 r. w Salonikach w Grecji odbyła się druga część niemiecko-polsko-greckiej wymiany młodzieży „Entangled History”.

Podczas spotkania, w ramach warsztatów, oprowadzania i dyskusji młodzież z Niemiec, Polski i Grecji zajmowała się historią Grecji w czasie II wojny światowej oraz życiem żydowskim w Salonikach.

Młodzież poznała historię Salonik, zwiedzając wystawę w Białej Wieży i biorąc udział w grze miejskiej poświęconej historii okupacji niemieckiej. Na warsztatach i podczas wizyty w Muzeum Żydowskim młodzież poznała historię Żydów w Salonikach. Saloniki były centrum życia Żydów sefardyjskich w Europie, społeczność żydowska liczyła ponad 50.000 mieszkańców. W Muzeum Żydowskim młodzież pogłębiła również swoją wiedzę na temat prześladowania i zagłady greckich Żydów. Po wykluczeniu, przymusowej pracy i przesiedleniu do gett, 15 marca 1943 r. rozpoczęły się transporty do Auschwitz. Większość osób została zamordowana zaraz po przyjeździe, tylko nieliczni przeżyli Auschwitz. Heinz Kounio, jeden z nielicznych ocalałych, zbadał i spisał nazwiska 50 tysięcy ofiar Holokaustu w Salonikach, którym poświęcona jest sala pamięci w Muzeum Żydowskim.

W programie znalazła się również analiza niemieckiej polityki okupacyjnej w Grecji wobec ludności cywilnej. W ramach przygotowań do wizyty w poddanej pacyfikacji wiosce Chortiatis grupa spotkała się z członkami Zespołu JoveNata, którzy wykonali koncert i spektakl „The leaves that remained” z okazji upamiętnienia 2 września, rocznicy masakry. Młodzież dyskutowała z nimi na temat tła historycznego i różnych form upamiętnienia. Podczas masakry w Chortiatis niemieccy żołnierze i greccy kolaboranci pod dowództwem Fritza Schuberta popełnili zbrodnie wojenne, w których zginęło 149 cywilów. Grupę oprowadzał po terenie wsi mieszkaniec Chortiatis, który sam stracił krewnych w masakrze.

Młodzież wzięła również udział w projekcji filmu „Mnéme - Holocaust w Salonikach”, przygotowanego przez uczniów Niemieckiej Szkoły w Salonikach, dyskusji z jego reżyserem oraz warsztatach na temat dyskryminacji. Na zakończenie seminarium, podczas warsztatów, uczestnicy opracowali projekt własnego pomnika, w którym zawarli wrażenia z całego tygodnia.

Wymiana młodzieży odbyła się przy wsparciu finansowym programu Erasmus+.

Organizatorzy i partnerzy: Fundacja na rzecz MDSM, Kreisau Initiative e.V., Berlin/Niemcy, Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, EUphoria/Grecja, Humboldt-Gymnasium Potsdam/Niemcy, XXVI Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi

Powrót