A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

ENTANGLED HISTORY

W dniach 22-29.11.2023 r. odbyło się seminarium Entangled History, w którym udział wzięła młodzież z Ukrainy, Polski i Niemiec. Seminarium rozpoczęło się w Krzyżowej i było kontynuowane w MDSM-ie w Oświęcimiu.

Podczas spotkania grupa pracowała metodami z obszaru edukacji o Holokauście, które opierają się na koncepcji „entangled history” (historia powiązana). Temat Holokaustu był rozpatrywany z rożnych perspektyw, w powiązaniu ze zjawiskiem obecnych form dyskryminacji w naszych społeczeństwach. Cele projektu związane były z promocją tolerancji, zachęceniem uczestników do krytycznego myślenia, jak również zwiększenia ich świadomości na temat różnorodności i dyskryminacji.

Podczas warsztatów zapoznaliśmy się z najważniejszymi faktami dotyczącymi Drugiej Wojny Światowej oraz Holokaustu w Polsce, w Niemczech i w Ukrainie oraz historiami dzieci i młodzieży w czasie Holokaustu. W Oświęcimiu młodzież poznała historię Auschwitz poprzez wizytę w miejscu pamięci oraz spotkanie ze świadkiem historii. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki podkreślali wielkie emocje, jakie towarzyszyły im podczas spotkania z byłą więźniarką KL Auschwitz Zdzisławą Włodarczyk oraz podczas wizyty w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Ważnym aspektem spotkania były warsztaty „Wykluczenie i dyskryminacja dzisiaj”, podczas których uczestnicy poznali strategie walki z dyskryminacją.

Seminarium odbyło się przy wsparciu finansowym Erasmus+.

Partnerzy projektu:
Kreisau-Initiative e. V., Niemcy
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Polska
Humboldt-Gymnasium Potsdam, Niemcy
XXVI Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego, Łódź, Polska
Romanov Lyceum 1, Ukraina

Powrót