A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Sinti i Romów

2 sierpnia obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Sinti i Romów. Delegacja MDSM wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 78. rocznicę likwidacji obozu Romów w Auschwitz, odbywających się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau. Podczas ceremonii przemawiali: Roman Kwiatkowski, przewodniczący Stowarzyszenia Romów w Polsce, Romani Rose, przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów, Christian Pfeil, ocalały z Holokaustu, Bodo Ramelow, przewodniczący Bundesratu i premier Turyngii, Helena Dalli, komisarz UE ds. równości, Mateusz Morwiecki, premier RP (list odczytany przez Leszka Kmitę, Wojewodę Małopolskiego), Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Nataliia Tomenko w imieniu Dikh He Na Bister – Inicjatywy Pamięci i o Ludobójstwie Romów.

„Kiedy przyjechałam do Auschwitz-Birkenau po raz pierwszy, zdobyłam ważną wiedzę o faktach historycznych i wysłuchałam osobistych historii rodzinnych Romów i Sinti z całej Europy. Starałam się zdystansować i postrzegać to jako przeszłość, która nigdy się nie powtórzy. Nigdy nie spodziewałam się, że będę stać na tym miejscu, uczestnicząc w tych uroczystościach i przemawiać jako ta, która przeżyła nadal trwającą wojnę i ludobójstwo w dzisiejszej Europie” – mówiła Nataliia Tomenko.

Obok słów upamiętniających ofiary Holokaustu, wątków zwracających uwagę na przejawy nierówności i rasizmu we współczesnym świecie, kwestia wojny na Ukrainie była bardzo często podejmowana w tegorocznych przemówieniach.

Młodzież związaną z organizacją Dikh He Na Bister gościmy dziś w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. W programie spotkania zaplanowano przemówienia oraz rozmowy z Ocalałymi z Holokaustu.

Powrót