A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

EVA FAHIDI

1925-2023

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że dziś 11.09.2023, w Budapeszcie w wieku 97 lat zmarła węgiersko-żydowska ocalała z Auschwitz Eva Fahidi.

Eva Fahidi urodziła się w 1925 r. w Debreczynie na Węgrzech w rodzinie żydowskiej. Miała 18 lat, gdy w maju 1944 r. wraz z rodziną została deportowana do Auschwitz. Jej matka i młodsza siostra Gilike zostały zamordowane natychmiast po przybyciu do obozu. Ojciec zmarł w nieludzkich warunkach obozowych w Auschwitz kilka miesięcy później. Eva Fahidi przeżyła jako jedyna z całej rodziny. Została deportowana z Auschwitz do podobozu Buchenwald w Allendorf w Hesji. Pracowała jako robotnica przymusowa w fabryce materiałów wybuchowych w obozie koncentracyjnym Münchmühle. W 1945 r. uciekła z marszu śmierci i została uwolniona przez amerykańskich żołnierzy w swojej kryjówce.

Komentując śmierć Evy Fahidi w Berlinie, Christoph Heubner, wiceprezydent wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, powiedział: „Dopiero wiele lat po wyzwoleniu Eva Fahidi zaczęła mówić o swoich wspomnieniach dotyczących zamordowania jej rodziny i jej egzystencji jako niewolniczej robotnicy. Jej życie pozostało naznaczone utratą rodziny, ale mimo to, z nieskończenie wielkim sercem, nalegała na radość życia i ufała sile pamięci. Eva Fahidi była cudem: dzieliła się swoimi wspomnieniami i lękami z ludźmi na całym świecie jako świadek swoich czasów i bólu, jako pisarka i jeszcze w podeszłym wieku jako tancerka, która przeniosła te wspomnienia na wiele scen w Europie. Książki Evy Fahidi, które pokazują, że jest świetną autorką, pozostaną tak samo jak jej obawy i ostrzeżenia w obliczu populistycznych tyrad i prawicowej ekstremistycznej przemocy wobec ludności żydowskiej oraz Sinti i Romów nie tylko w jej węgierskiej ojczyźnie, ale w wielu krajach europejskich. Eva Fahidi przyjeżdżała do Niemiec od 1990 roku w poszukiwaniu dialogu nie tylko z młodymi ludźmi. Ludzie słuchali jej oczarowani, była kochana i szanowana”.

Przyłączamy się do podziękowań Ocalałych z Auschwitz i dziękujemy z podziwem wielkiej Kobiecie, która przez całe życie przeciwstawiała się śmierci Auschwitz swoimi wspomnieniami, kreatywnością i radością życia.

Cześć Jej Pamięci!

Powrót