A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Felix Kolmer 1922-2022

5 sierpnia 2022r. w wieku 100 lat zmarł czesko-żydowski ocalały z Auschwitz, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego prof. Felix Kolmer.

Felix Kolmer w 1941 roku został deportowany do Theresienstadt, a w 1944 roku do Auschwitz, został wyzwolony w wieku 23 lat w podobozie obozu koncentracyjnego Groß-Rosen. Po wojnie studiował fizykę, a później wykładał jako światowej sławy akustyk na Politechnice w Pradze. Był orędownikiem niemiecko-czeskiego pojednania, inicjatorem spotkań i dialogu z młodzieżą niemiecką.

Komentując śmierć Feliksa Kolmera w Berlinie, Christoph Heubner, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, podkreślił:

"Felix Kolmer bardzo szybko po wyzwoleniu z obozów postanowił, że nigdy nie pozwoli, aby jego życie było zatrute nienawiścią, chociaż stracił matkę i innych krewnych w Theresienstadt i innych obozach. Feliks Kolmer przez wiele lat jako współczesny świadek szukał dialogu z młodzieżą w Niemczech i innych krajach europejskich i nie stronił od rozmów z prawicowymi ekstremistami. Jego zaangażowanie w pojednanie między Czechami i Niemcami znalazło wyraz w wieloletnim zaangażowaniu w Niemiecko-Czeski Fundusz Przyszłości. Do ostatnich miesięcy życia Felix Kolmer był jednym z najważniejszych i najbardziej wiarygodnych budowniczych mostów w dialogu między Czechami i Niemcami. Również jego działania na rzecz odszkodowań dla wszystkich ocalałych z niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady oraz robotników przymusowych pozostają niezapomniane przez wielu jego towarzyszy losu. Jako przewodniczący kolońskiego Centrum dla prześladowanych przez nazistów przez wiele lat bronił interesów ludzi, których spotkał taki sam los jak jego. Felix Kolmer został odznaczony Federalnym Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Saksońskim Orderem Zasługi i innymi wysokimi odznaczeniami. 
Ocaleni z Auschwitz z wielkim smutkiem żegnają swojego współcierpiącego i towarzysza Feliksa Kolmera, wielkiego współczesnego świadka i humanitarystę. Nigdy nie zapomną, jak Feliks Kolmer swoją cichą i wytrwałą życzliwością potrafił zbliżyć do siebie ludzi i pozwolić im dzielić się wspomnieniami i doświadczeniami wszystkich ocalałych z Holokaustu. Felix Kolmer był motywatorem i twórcą sieci nawet do późnej starości, zawsze wprawiając ludzi w ruch na ich drodze do siebie. Felixa Kolmera będzie nam bardzo brakowało w naszych obecnych zmaganiach w obliczu rozwoju antysemityzmu i skrajnie prawicowej nienawiści." 

 

Powrót