A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Gerhard Richter BIRKENAU

uroczyste otwarcie pawilonu wystawienniczego

9 lutego w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się uroczysta inauguracja pawilonu wystawienniczego Gerhard Richter BIRKENAU. W wernisażu wzięła udział żona artysty, Sabine Moritz-Richter. Gościem honorowym wydarzenia był Marian Turski, historyk, dziennikarz, były więzień KL Auschwitz, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Uroczystość moderował Christoph Heubner, pisarz, wiceprezydent wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. Słowo do publiczności skierowała dr Alicja Bartuś, przewodnicząca Zarządu Fundacji na rzecz MDSM, Marian Turski, Sabine Moritz-Richter, Janusz Chwierut, prezydent Miasta Oświęcim, Piotr Hertig, przewodniczący Rady Fundacji na rzecz MDSM, Wolfgang Schmidt,  minister do zadań specjalnych i szef Urzędu Kanclerza Federalnego, Daniela Cavallo, szefowa rady zakładowej Volkswagena, Krzysztof Klęczar, wojewoda małopolski, architekci Edwin Heinz, Marcin Susuł i Krzysztof Strama oraz Joanna Klęczar, dyrektorka Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Wydarzenie zgromadziło wielu znakomitych gości, m.in. osób zaangażowanych w powstanie galerii, przedstawicieli administracji państwowej Polski i Niemiec, dyplomatów, przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, artystów, znawców sztuki i kultury, dziennikarzy, edukatorów, przyjaciół MDSM.

W pawilonie wystawienniczym Gerhard Richter BIRKENAU eksponowana jest jedna z edycji cyklu „Birkenau”: cztery abstrakcyjne kompozycje, wykonane w unikatowej technice wydruku na płytach metalowych oraz ośmiometrowe szare lustro i kopie czterech zdjęć wykonanych potajemnie przez członków Sonderkommando w 1944 r. w pobliżu komory gazowej i krematorium nr V w Birkenau.

Te cztery fotografie uchodzą za jedyne fotograficzne dokumenty Holokaustu, na których utrwalono kobiety w drodze do gazu oraz palenie zwłok ludności żydowskiej w Auschwitz. Dla Gerharda Richtera stanowiły one punkt wyjścia do stworzenia monumentalnych abstrakcyjnych obrazów. W roku 2020 Gerhard Richter postanowił udostępnić Międzynarodowemu Komitetowi Oświęcimskiemu jedną z edycji cyklu Birkenau jako stały depozyt na wystawę w Oświęcimiu.

Pawilon wystawienniczy Gerhard Richter BIRKENAU został zaprojektowany przez Gerharda Richtera i Sabine Moritz-Richter. Jego koncepcja powstała we współpracy z Christophem Heubnerem, Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim, Fundacją na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Miastem Oświęcim.

Projekt architektoniczny budynku autorstwa Gerharda Richtera był nadzorowany i realizowany przez architekta Edwina Heinza – GMS Architekten PartGmbB, Isny / Allgäu oraz biuro architektoniczne Susuł & Strama Architekci, Oświęcim.

Powstanie pawilonu Gerhard Richter BIRKENAU było możliwe dzięki darowiźnie firmy Volkswagen AG.

Gerhard Richter jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych niemieckich artystów. Zajmuje się malarstwem, fotografią i rzeźbą. W swojej twórczości często wykorzystuje fotografie jako wzór do tworzonych obrazów. W dniu otwarcia pawilonu wystawienniczego Gerhard Richter BIRKENAU obchodził 92. urodziny.

Fot. Dominik Smolarek

Powrót