A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Grupa z Centrum Twórczości Dziecięcej „Veselka” ze Lwowa

Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Stowarzyszenia Wspierającego MDSM oraz prywatnych osób, jak również instytucji solidaryzujących się z Ukrainą w terminie 11-14 sierpnia gościliśmy w naszych progach grupę z Centrum Twórczości Dziecięcej „Veselka” ze Lwowa. Ich pobyt związany był z realizacją trójstronnego polsko-niemiecko-ukraińskiego seminarium „Światło w ciemności. Solidarność”. Zanim jednak grupa spotkała się w międzynarodowym składzie, goście z Lwowa mieli okazję zapoznać się z historią miasta Oświęcim, zwiedzić Kraków, wybrać się na przejażdżkę drezyną.

Towarzysząc grupie mieliśmy wrażenie, że czują się u nas dobrze i bezpiecznie. Nie da się uciec od trosk, nie da się zapomnieć o toczącej się wojnie ale poczucie bycia wspieranym, serdeczność, miły gest, dobre słowo jest bardzo ważne – podkreślali nasi goście. Wielokrotnie wyrażali nadzieję, że możliwe będzie, planowane na 2023 rok, spotkanie we Lwowie. Wszyscy sobie tego życzymy.

Powrót