A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

HISTORY POINTS TO THE FUTURE

seminarium

W dniach 11-15 listopada w MDSM odbyło się seminarium HISTORY POINTS TO THE FUTURE.

Celem seminarium była wymiana informacji o zmianach w narodowych i międzynarodowych narracjach pamięci i ich wpływie na pracę w miejscach pamięci, o nowych cyfrowych formatach pracy edukacyjnej, m.in. pracy biograficznej, o radzeniu sobie z prześladowaniami w kontekście historycznym i teraźniejszym.

Dzięki wymianie poglądów na temat zmian w krajowych i międzynarodowych dyskursach na temat pamięci oraz zmian w pracy edukacyjnej w miejscach pamięci w ogóle, uczestnicy uzyskali nowe perspektywy dla dalszej pracy. Uczestnikami byli pracownicy ASF z 10 krajów europejskich (w tym Niemiec) i Izraela, którzy od lat organizują programy edukacyjne dla młodzieży łączące historię nazizmu z teraźniejszością.  Podczas programu uczestnicy zdobyli innowacyjne narzędzia do pracy edukacyjnej, do nauczania historii bez możliwości  udziału w nich świadków, do radzenia sobie z instrumentalizacją pamięci, prześladowaniami i rasizmem w przeszłości i teraźniejszości na przykładzie losu Sinti i Romów.

Projekt jest współfinansowany przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” i Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu „Młodzież pamięta”.

Powrót