A HOUSE TO LIVE
A PLACE TO LEARN

Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby przypominać o Auschwitz. Żeby przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył.

Jaka szkoda, że taka odległość nas dzieli...

Historia pewnej przyjaźni

Przedstawiamy kulisy powstania filmu Jaka szkoda, że taka odległość nas dzieli…, zrealizowanego we współpracy MDSM i Fundacji Konrada Adenauera w ramach projektu „Argument-Biografia”.

Paradokumentalny film opowiada o niezwykłej, narodzonej w Auschwitz przyjaźni pisarki, autorki słynnej Pasażerki, Zofii Posmysz i Marty Sawickiej, która stała się pierwowzorem postaci głównej bohaterki tej powieści.

Przyjaźń Zofii Posmysz i Marty Sawickiej przetrwała nie tylko piekło Auschwitz, ale także wieloletnią rozłąkę i dramatyczne zwroty w życiu obu bohaterek. W rolę Zofii i Marty wcieliły się znakomite i znane aktorki: Ewa Kaim i Beata Paluch.

Scenariusz filmu powstał w oparciu o utwory literackie (publikowane i niepublikowane) Zofii Posmysz oraz listy Marty Sawickiej. Jego powstanie było możliwe dzięki ofiarowaniu przez Zofię Posmysz swojego bogatego archiwum Fundacji na rzecz MDSM w Oświęcimiu.

Na premierowy pokaz online z udziałem Zofii Posmysz zaprosiliśmy 30 czerwca br., podczas premiery oraz kilku kolejnych dni, film obejrzało ponad 500 osób. Obecnie trwają prace przy przygotowaniu wersji niemieckojęzycznej. 

 

Nagrania do filmu - fot. B. Daczyńska

Powrót